Турция може да преразгледа въпроса за закупуване на руски газ заради изострянето на отношенията с Москва след авиоинцидентите миналата седмица. Това заяви турският президент Реджеп Ердоган, съобщи ТАСС.
По думите на Ердоган Русия трябва да бъде чувствителна по такива въпроси, тъй като Турция може да купува газ "от най-различни места".
Ердоган заяви също така, че Турция може да се откаже от строителството на АЕЦ "Аккую" по руски проект. "Ако руснаците не построят АЕЦ "Акку", някой друг ще дойде и ще я построи", каза турският президент.
Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви на 6 октомври, че Русия е дала на Турция изчерпателни обяснения за инцидента с руските военни самолети, нахлули във въздушното пространство на страната. Той изрази надежда, че инцидентът няма да повлияе на реализацията на проекта „Турски поток“.
От своя страна също на 6 октомври Ердоган предупреди Русия, че Москва ще изгуби много в случай на по-нататъшно изостряне на отношенията с Анкара. Той посочи, че са недопустими нарушавания на границата на държавата от страна на руската авиация. „Нападение срещу Турция е нападение срещу НАТО“, обобщи турският лидер.
Ден по-рано – на 5 октомври турският генщаб съобщи, че на 4 октомври десет турски изтребителя, патрулирали по границата със Сирия, също са се срещнали с неразпознат МиГ-29, който бил взел на прицела на своя радар два изтребителя F-16, припомня Лента.ru.
Същия ден стана известно, че руският посланик е бил извикан в турското външно министерство и е бил изразен протест заради нарушаването на въздушните граници на Турция. Както твърди Анкара, на 3 октомври в южната провинция Хатай, която граничи със Сирия, два патрулиращи F-16 на ВВС на Турция са засекли руски самолет. След прехващане той е напуснал турското въздушно пространство в посока Сирия. Посолството на Русия в Турция де факто потвърди инцидента.
В края на юли се появи информация за прекратяване на преговорите между Москва и Анкара по проекта за газопровод „Турски поток“ поради нерешения въпрос за отстъпките за руския газ. Турците смятаха, че ще имат 10% намаление на цените, докато Газпром настоява проектът да започне и едва след това е готов да обсъжда размера на намаленията. Първоначално Русия разчиташе на построяване на четири тръбопровода с обща мощност 63 милиарда куб. метра годишно, докато на Турция й е необходим само един.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
На днешния църковен празник се молим за любов и здраве в семейството
Времето в четвъртък: Облаци, дъжд и температури до 10 градуса
Хороскоп за зодиите за 19 март: Овните да почиват повече, Стрелците да рискуват
"Ноктите с аерограф" - хит в маникюра за 2026 г.
Освен скъпото гориво: Още един удар по шофьорите на дизелови коли
Движение без усилие: Алтернативи на традиционните тренировки
ВИДЕО: Манчестър Сити – Реал Мадрид
ВИДЕО: Челси – ПСЖ
ВИДЕО: Арсенал – Байер Леверкузен
ВИДЕО: Спортинг Лисабон – Бодьо/Глимт
Спортът по телевизията днес, 19 март
Мачовете по телевизията днес, 19 март
Нумерологична прогноза за 19 март
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?