IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Руската намеса в театъра "Сирия" се нрави на САЩ

Руският печат: Специалната изненада е Каспийско море

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Руският печат разсъждава за мотивите, подтикнали Москва към военна операция в Сирия. От политическа гледна точка интересите на Русия в конфликта са доста прозрачни - да спре "с малко кръв и на чужда територия разрастването на нестабилност, стимулирана от радикалния салафизъм, в един от ключовите световни региони", пише "Лента".

Независимо от рисковете според изданието има шанс гръбнакът на новия "ислямски интернационал" да бъде ликвидиран далеч от границите на Русия и на постсъветското пространство.

"В противен случай неизбежно ще се сблъскаме с ислямистите вече направо в Русия. Агресивният салафизъм е твърде привлекателен инструмент, за да го пренебрегнат силите, упражняващи от година и половина твърд натиск върху Русия", пояснява електронният вестник.

"Специална изненада", поднесена от Русия, според наблюдател на "Известия" е използването на Каспийско море за ракетни удари срещу обекти на терористите в Сирия.

Това е "най-голямото езеро в света, затворен водоем, където няма и не може да има никакво чуждестранно военно присъствие и никакви "международни води". В случай на сърдечно съгласие между Русия и Иран, което се очертава да стане дългосрочен фактор в световната политика, това езеро в стратегическо отношение принадлежи на Русия. Няма как да пратиш там нито самолетоносачи, нито подводници, нито ескадрения миноносец "Доналд Кук", заявява коментаторът.

Става ясно, че Каспийско море дава на Русия възможност да протегне ръце много надалеч - към Сирия, Арабия, дори Афганистан. Днешното поколение оръжия го позволява. Каспийско море става първостепенен стратегически фактор, определящ съдбините на Ориента занапред, добавя той.

Действията на Русия в Сирия и в постсъветското пространство не са продиктувани "само от стремеж да напакости на Запада. Кремъл и лично Владимир Путин вероятно разясняват на света своята политическа философия, която е в дълбоко противоречие с американската и европейската", пише "Ведомости" в редакционен коментар.

Русия цели да подсили позициите на сирийското правителство преди преговорите за окончателно уреждане на конфликта, твърди авторът на друга статия в същия вестник. Той изразява надежда федерацията да не последва примера на САЩ във Виетнам и да избегне съблазънта да подкрепи започналото настъпление на Дамаск със сухопътна операция.

Това би било "катастрофално решение", обаче неосъществимо, тъй като "възможностите на руския флот и военнотранспортната авиация най-вероятно просто не са достатъчни за сухопътна кампания в отдалечен регион", се казва в трети коментар по темата от "Ведомости".

Според някои, за Запада ще е добре дошло всяко развитие на нещата в Близкия изток. Без намесата на Москва, ако ислямистите бяха получили възможност да разгромят армията на сирийския президент Башар Асад, групировката "Ислямска държава" би избрала за следваща цел Русия, пише "Независимая газета".

Вариантът с включване на Русия в близкоизточната война също е съвсем приемлив за САЩ и партньорите им. Вече е ясно, че бойните действия на сирийския театър няма да приключат скоро. С оглед санкциите и състоянието на руската икономика федерацията ще понесе осезаеми материални щети. И Западът естествено ще й прави спънки при всяка възможност. "А че не сме партньори в тази война и няма да има никаква коалиция като антихитлеристката - това е вече исторически факт", продължава изданието.

Впрочем, докато обстановката в Сирия е толкова неясна, Русия няма никаква причина да се изтегля от страната - поне в обозрима перспектива, се казва в материала.

Първо, веднага щом Сирия остане без подкрепа от Русия, всичко ще се повтори - ако не ИД, то другояче наречено (Западът ще измисли как) терористично формирование ще положи усилия за реванш. Второ, след като в Сирия наред с почти изоставения снабдителен пункт на руския флот се появи и силна руска военновъздушна база, Русия има реална възможност да контролира ако не цялото Средиземноморие, то със сигурност източната му част, отбелязва "Независимая газета".

На вчерашната си среща в Брюксел министрите на отбраната на страните от НАТО изразиха общо мнение, че руските въздушни удари по Сирия само правят по-трудна ситуацията в региона, разтърсван от граждански войни и от настъплението на ислямските терористи, пише "Комерсант".

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата