Нападението в Калифорния бе терористичен акт за избиване на невинни хора, заяви президентът на САЩ Барак Обама в телевизионно обръщение, предавано от Овалния кабинет в Белия дом.
"Засега няма никаква индикация, че убийците са били направлявани от терористична група от чужбина. Ясно е обаче, че тези двама души са поели по зловредния път на радикализацията", каза Обама, цитиран от Ройтерс.
Той нарече бандити и убийци членовете на групировката Ислямска държава и обеща, че САЩ ще преследват терористите където и да се намират. "Ще унищожим групировката Ислямска държава и всяка друга организация, която се опита да ни навреди", зарече се президентът.
Обама отново подчерта, че заплахата от тероризма е реална, “но ние ще се справим с нея". "Знам, че след толкова много война, мнозина американци задават въпроса дали сме изправени срещу злокачествено заболяване, за което няма лечение", продължи той. "Свидетели се как терористите полагат все по-големи усилия да тровят умовете на хора като бомбаджиите на Бостънския маратон или убийците от Сан Бернардино", каза Обама и призова мюсюлманите да се борят срещу екстремистките идеологии.
"Не можем да се обърнем едни срещу други и да допуснем тази война да бъде определяна като война между Америка и Исляма", каза президентът.
Той посочи още, че САЩ и съюзниците им разширяват борбата срещу Ислямска държава и приветства усилията на Великобритания, Франция и Германия, които засилиха участието си в тази борба. “САЩ увеличиха бомбардировките срещу петролната инфраструктура на Ислямска държава и ще продължат да обучават и снабдяват умерените бунтовници в Ирак и Сирия”, каза президентът. Но САЩ няма да се оставят да бъдат въвлечени в сухопътна война срещу Ислямска държава в Ирак и Сирия, подчерта той.
Обама прикани Конгреса да приеме закони, с които да засили контрола над личните оръжия, тъй като убийците от Сан Бернардино са успели лесно и законно да си набавят истински оръжеен арсенал.
Президентът направи телевизионното обръщение четири дни след като роденият в САЩ Саид Фарук и съпругата му Ташфин Малик, и двамата с пакистански произход, откриха огън в социален център в Сан Бернардино, Калифорния и убиха 14 души. Двамата бяха застреляни по-късно от полицията.
Обама поиска министерството на вътрешната сигурност и Държавният департамент да преразгледат визовата програма К-1 за годеници, използвана от двамата нападатели, които застреляха 14 души в Сан Бернардино. Има данни, че Фарук и Малик са били нападатели "единаци", които са се радикализирали от пропагандата на Ислямска държава и са действали самостоятелно, поради което не са били наблюдавани от властите, отбелязва БТА.
Ако се докаже, че е било свързано или мотивирано от войнстващия ислямизъм в чужбина, кървавото нападение в Сан Бернардино ще се окаже най-смъртоносното на американска земя след терористичните атаки в Ню Йорк и Вашингтон на 11 септември 2001 г., добавя Ройтерс.