Кръстниците на севернокорейската ядрена оръжейна програма са трима старци - ядрен физик, генерал и посредник в контактите с Пакистан.
Съобщено беше, че посредникът е починал през 2014 г., но тримата заедно са помогнали за полагане на основите, довели до четвъртия ядрен тест на изолираната страна, извършен в сряда, пишат Джеймс Пиърсън и Пак Джу Мин от Ройтерс.
Според доклад от 2009 г. на южнокорейския Институт за политики в областта на науката и технологиите в севернокорейската ядрена и ракетна програма работят около 6000 души и това са елитни служители. На мнозина от тях бяха дадени чисто нови къщи, а висшите й ръководители получиха медали и бяха обявени за герои на държавата.
"Също като при проекта "Манхатън", за да създадеш ядрена бомба, ти трябват учени, логистичен персонал и военни", казва Майкъл Мадън, експерт по севернокорейските лидери. "Необходими са хора като Со Сан Гук, Джон Пьон Хо и О Кук Рьол", допълва той.
Дори по стандартите на потайната Северна Корея тримата винаги са били зад кулисите. Но отделни детайли показват, че те са играли определена роля в ядрената програма на изолираната страна.
Мозъкът на програмата според експерти е 77-годишният Со Сан Гук, висококвалифициран учен, доктор на науките, издигнал се до декан на Факултета по ядрена физика в университета "Ким Ир Сен".
Според севернокорейската държавна агенция Со е автор на четиридесет книги, сред които трудове като "Квантова механика" и "Теория на елементарните частици".
Отличен със званието "Герой", през 1998 г. по повод 60-годишнината му тогавашният лидер Ким Чен Ир дава богато угощение в негова чест, научаваме от държавните медии.
"Со беше дългогодишен съветник на Ким Чен Ир по въпросите на ядрената физика и ядрените науки", посочва Майкъл Мадън.
Со е бил назначен в Организационния отдел (на ЦК на КТП), таен орган, използван от Ким Чен Ир, за да измъкне властта от баща си, преди да стане севернокорейски лидер през 1994 г.
"Той беше назначен в този отдел, за да контролира персонала и да назначава хора в оръжейната програма на Северна Корея", казва Мадън.
"Постът му е давал и достъп до необходимите му секретни документи", допълва експертът.
Използвайки връзките, създадени по време на следването му в СССР, Со е пътувал после сам за Русия, за да договори сделка за внос на части, необходими за ядрената програма, съобщи през 2006 г. южнокорейската новинарска агенция Йонхап.
Дъщерята на Со е била приета да учи във водещо музикално училище благодарение на ходатайството на баща си, според Джан Джит Сун, севернокореец, избягал от родината си през 2004 г. и учил заедно с дъщерята на Со.
"Веднъж тя се оплака, че не можела да учи в чужбина, защото баща работел по голям, засекретен проект", казва Джан.
Со попадна в списъка с финансови санкции на ЕС през 2009 г.
Генерал О: Военният
Покойният лидер Ким Чен Ир, който възнаграждаваше верните си хора с подаръци, около 2001 г. е подарил на двама от най-доверените си сътрудници в ядрения сектор по един голям американски ван, казва Джан.
Едната кола получил Со, а другата по думите на Джан била подарен на О Кук Рьол - слаб мъж, с оредяла коса и тъмни очила, за когото се твърди, че е военният координатор на ядрената програма на Северна Корея.
"Вманиачен на тема здравословен начин на живот, изминаващ по няколко километра дневно, 85-годишният О е "аномалия" сред севернокорейския елит, защото избягва да участва в тържества и забавления", казва Мадън.
О е бил произведен в чин генерал през 1984 г. Според южнокорейското министерство на обединението той е роден в Китай. О бързо се издига в йерархията на севернокорейската Народна армия, за което му помага фактът, че негов роднина е участвал в партизанската война и се е сражавал редом с основателя на Северна Корея Ким Ир Сен по време на японската колонизация.
През 2013 г. О беше включен в списъка на САЩ със санкции срещу Северна Корея, наложени й, за да попречат на напредъка на нейните програми за разработване на оръжия за масово поразяване и на балистични ракети. За последно бе видян на обществена проява през ноември миналата година на кадри, разпространени от държавните медии редом до Ким Чен Ун.
Джон Пьон Хо: Логистикът
През юли 2014 г. севернокорейската държавна агенция съобщи за кончината на Джон Пьон Хо, бюрократ от управляващата Корейската трудова партия, на който според информациите се дължи развитието на балистичната ракетна програма на Пхенян.
Джон е помогнал за договаряне на сделката с Пакистан през 90-те години, чрез която Исламабад достави на Пхенян важна технология за програмата й за обогатяване на уран, твърдят експерти. Джон е бил главното лице за свръзка на Северна Корея с Абдул Кадир Хан, бащата на пакистанската ядрена програма, който през 2004 г. призна, че е продавал ядрени тайни на Иран, Северна Корея и Либия.
Хуан Ян Йоп, бивш ментор на покойния Ким Чен Ир и най-високопоставеният беглец от Северна Корея, който почина през 2010 г., каза веднъж пред японски вестник, че Джон веднъж се свързал с него и го попитал дали могат да "направят още няколко ядрени бомби".
"Можем ли да купим още малко плутоний от Русия или от друго място?", попитал Джон.
През есента на 1996 г. той му казал: "Решихме голям проблем. Този път не ни трябва плутоний. Благодарение на споразумението с Пакистан ще използваме уран", каза Хуан.
Завършил Московския държавен университет и близък съветник на Ким Чен Ир, Джон е работил четири десетилетия като висш ръководител в областта на производството и разработването на севернокорейски оръжия, преди да се оттегли от обществения живот през 2011 г.
Джон е бил логистикът, който е контролирал предприятията, учените и техниците, работещи по ракетната и ядрената програма на Северна Корея, според Мадън.
"Въпреки кончината му подвизите му, извършени в името на партията, на революцията и на страната, няма да бъдат забравени", се казваше в некролога за Джон, публикуван от държавната информационна агенция.
/БТА/