IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Красний бор - "химически Чернобил"

Полигонът е на километри от Санкт Петербург

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Красний бор, полигон за складиране на токсични отпадъци, наричан от природозащитниците "химическия Чернобил", се намира само на 30 км от Санкт Петербург и заплашва екологичното равновесие във втория по големина град в Русия.

"Положението е тежко, тъй като от много години нищо не се променя", безпокои се местната екоактивистка Виктория Маркова. В продължение на 29 дни тази 50-годишна жена и майка беше в гладна стачка, за да привлече вниманието на властите върху Красний бор (което на руски означава "червена гора"), където складираните отпадъци заплашват да заразят питейната вода на Санкт Петербург.

"Не искаме това място да остане в сегашното си състояние", казва тя за най-големия комплекс за унищожаване на опасни промишлени отпадъци в Северозападна Русия, в чиито резервоари под открито небе се съхраняват близо два милиона тона отровни отпадъци.

"При обилните снеговалежи наскоро и с началото на снеготопенето равнището на басейните силно се повиши. На места те дори преляха", отбелязва пред АФП Маркова.

Ако тези отровени води стигнат до потока Болшой Ижорец, който минава край Красний бор, "ще се смесят с дъждовните, после ще попаднат в река Нева и чрез водопроводната мрежа ще стигнат до жителите на Санкт Петербург", опасява се тя.

Този катастрофален сценарий изобщо не е нереалистичен. В средата на февруари руската агенция за надзор над природните ресурси ("Росприроднадзор") обяви, че концентрацията на опасни вещества в канала, опасващ Красний бор, надхвърля допустимите норми.

Местната прокуратура на свой ред съобщи на 11 февруари, че е дала срок от шест месеца на предприятие Полигон "Красний бор", което експлоатира обекта, да подготви няколко преградни стени и резервоар за складиране на отпадъци.

Директорът на предприятието и властите в Санкт Петербург бяха поканени от екоактивистите на обща пресконференция, но не се отзоваха на поканата.

"Красний бор" остава затворена тема за обществеността. Не можем да получим никаква информация", каза на пресконференцията природозащитникът Анатолий Поляков. Според шефа на местната управа в село Телмана, близо до Красний бор, "властите се опитват да внушават, че няма проблем и не правят нищо сериозно, за да го решат".

Остарял обект

Откритият през 1970 г. комплекс за складиране преработва токсични отпадъци от химически, медицински и промишлени предприятия, чийто брой в района расте.

Комплексът е разположен на площ от 73 хектара, намира се на два километра от село Красний бор и на 30-ина км южно от центъра на Санкт Петербург и престижния му музей Ермитаж.

Подобни обекти за съхранение на отпадъци обикновено се затварят след 20 години експлоатация, но Красний бор функционира от 45 години, въпреки че от 2014 г. не приема нови отпадъци.

"Преди отпадъците, които бяха в излишък, просто се изхвърляха в гората през нощта или през уикендите. Новото ръководство, назначено през октомври миналата година, прекрати тази незаконна практика", отбелязва Виктория Маркова.

Екоактивистката прекрати гладната си стачка, признавайки, че "властите са започнали да проучват ситуацията и да плащат неизплатените заплати на служителите".
Изправеното пред фалит предприятие обаче вече не успява да се справя с химическите отпадъци в резервоарите му.

"Един от басейните е дълбок 27 метра. Това е равнозначно на седеметажен блок, а площта му е като на стадион", казва природозащитничката.

Емблематичният Красний бор не е единичен случай в Русия. "В страната има неколкостотин потенциално опасни обекта за съхраняване на токсични отпадъци", припомня Алексей Кисельов, активист на екоорганизацията "Грийнпийс", посочвайки обектите в Дзержинск, промишлен център на 370 км източно от Москва.
"Може да се каже обаче, че по размери и по състоянието си Красний бор е единствен", допълва той.

Преди три години премиерът Дмитрий Медведев се ангажира Красний бор да бъде закрит. Според оценките на експертите ще са необходими 60 милиарда рубли (близо 700 милиона евро) за предварителните работи по закриването.

"Положението в Красний бор не е просто, но в никакъв случай не е критично", коментира пред АФП управата на Санкт Петербург, която отхвърли възможността за изтичане на опасни вещества и настоя, че "контролира ситуацията".
(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата