Големият въпрос е защо толкова млади хора искат да унищожат Европа. Така смята вицепремиерът Румяна Бъчварова, която участва в извънредна среща на вътрешните министри от ЕС, свикана в Брюксел два дни след атентатите, при които загинаха 32 и бяха ранени над 300 души.
Подобна среща беше свикана и след атаките в Париж, като министрите отново излязоха с политическа декларация, заклеймяваща тероризма и декларираща воля за общи действия.
Според Бъчварова България осъществява „най-строгия контрол, който мога да си представя“ по границите си за движения на ислямисти, но ЕС трябва да мисли как да следи не само заминаващите и връщащите се бойци на „Ислямска държава“, а и техния кръг и помагачи.
Министър Бъчварова казала на вътрешните министри, че Европа трябва да се откаже от класическите подходи в борбата с тероризма, като залага повече на превантивни мерки и на оперативната работа.
Вътрешният министър съобщи, че е потърсено сътрудничеството на европейски спецслужби, за да се провери сигнала за атентат край хотел „Плиска“ и той е бил отхвърлен като несъстоятелен. Силната реакция у нас според нея се дължи на факта, че хората са тревожни след взривовете в Брюксел и реагират по-чувствително.
Междувременно вътрешните министри от ЕС, както и евроинституциите се зарекоха да усилят темповете за приемане на ново законодателство срещу тероризма. Те си сложиха срок до юни да приемат новите правила за охраната на границите, включително паспортните проверки на европейските граждани, влизащи и излизащи от ЕС, да създадат европейската гранична и брегова охрана, както и да ограничат продажбите на полуавтоматично оръжие. Европейският парламент получи задачата до месец да приеме директивата за събиране на данните на пътниците от европейските полети, която е блокирана от години. Социалистите и либералите имат резерви по нея, тъй като смятат, че тя нарушава правата на гражданите.
Тези законодателни мерки бяха предложени от Франция веднага след атентатите от 13 ноември, но продължават да се доуточняват между страните членки, а после предстои да отидат в Европарламента.
Европейският комисар за миграцията Димитрис Аврамопулос заяви, че терористичните актове не могат да служат повече като будилник за Европа и че политическите решения трябва да се изпълняват. Той посочи, че службите са имали данни и за парижките, и за брюкселските атентатори, но не са си ги разменили, както и че и в двата случаи взривовете са направени при домашни условия с химикали, чиято продажба би трябвало да е ограничена по европейското законодателство.
Аврамопулос обаче не е съгласен в Европа да се правят лагери като тези, които САЩ изгради след атентатите от 9/11, за да държи там, заподозрените терористи. Как да се третират джихадистите е въпрос, по който в ЕС още няма съгласие.
Холандският вътрешен министър Роналд Пластреек заяви, че според неговото правителство хората, които отиват да се бият в Сирия са наясно с рисковете, които поемат и трябва да отговарят за деянията си, когато се върнат в ЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.