Институцията ще събира, анализира и разпространява данни, които ще служат за формиране на база за бъдещата политика в областта на равнопоставеността на половете. Бюджетът на института ще е 53 милиона евро за периода 2007-2013 година, а ведомството ще се намира в някоя от новите страни-членки на евроблока.
Еврокомисарят по социалните въпроси Владимир Шпидла предположи, че Прага, Будапеща или Любляна са сред най-вероятните домакини за разполагане на Джендър института.
В Европа обаче все още има различни мнения по въпроса какви точно мерки трябва да се предприемат за справяне с неравнопоставеността между мъжете и жените.
Председателят на Европейската комисия Хосе Мануел Барозу заяви, че новата служба ще направи “много добър принос към стимулиране и популяризиране на ценностите, защото ЕС е водеща сила в джендър въпросите и не искаме да отстъпваме тази позиция на други”.
Въпреки редица инициатива на няколко страни-членки за справяне с неравнопоставеността на половете, все още съществуват мрачни тенденции за положението на жените в Европа: феминизиране на бедността, особено в по-късна възраст, тъй като жените живеят повече от мъжете, а пенсионните системи не признават тази особеност.
Разликите в заплащането е около 15% в полза на мъжете, а съществуват и неадекватни и неравни възможности за намиране на работа поради недостатъчно време за майчинство и финансово осигуряване при раждане на деца.
Според еврокомисаря Шпидла новият институт трябва да осигури обективна информация, която да служи за база на бъдещи социални политики.
Наскоро стана ясно, че жените с висше образование в Европа превъзхождат числено мъжете, но за сметка на това получават 15% по-малко пари от тях.
В България равнището на заетост сред жените е 40,2% и е значително по-ниско от това при мъжете – 49,1%, като тази разлика е значително по-висока в селските, отколкото в градските райони.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.