Планът на Европейския съюз (ЕС) да стане най-бързо развиващата се световна икономика до 2010 г. трябва да стане основна задача пред правителството на всяка една от страните-членки на ЕС, обявиха официални източници от Европейската комисия (ЕК).
Европейският комисар Гюнтер Ферхойген предлага всяка една от 25-членки на ЕС да назначи министър към правителството си, който да е отговорен за внедряване на плана за развитие на ЕС, насочен към стимулиране на растежа и заетостта в Еврозоната.
Президентът на Европейската Комисия (ЕК) Хосе Мануел Баросо заяви, че през първите пет години планът за развитие на икономиките от ЕС не е постигнал предначертаните цели, което налага поставянето на по-конкретни задачи на предстоящата на 22 и 23 март среща на комисията.
Той заяви още, че в ключови области като продуктивност, образование и преодоляване на социалните разлики между страните-членки не са постигнати очакваните резултати.
Така нареченета Лисабонска стратегия, приета през 2000 г. за стимулиране от правителствата на страните на изследователските разходи, генериране на работни места и растеж, ограничаване на бюрокрацията и социалните разходи и развиване на образователните системи, не е довела до желаните резултати, коментират още официалните източници.
Така например през изминалата година ЕС отчита ръст от 2% на икономиката си, а заетостта остава на ниво от 63% от роботоспособното население, с което плановете за достигане на 70% заетост през 2010 г. изглеждат почти недостижими.
За да се достигне целта, е необходимо през следващите пет години да бъдат добавени нови 22 млн. работни места, което е почти невъзможно. Това налага приемането на по-конкретен и целенасочен план на предстоящата в Брюксел среща, към който правителствата на страните да се придържат стриктно.
Комисията трябва да се справи и с проблема за елиминиране на пречките пред свободното движение на услуги между страните-членки, което според неговите противници ще има тежки социални последствия.
Така например страните от Източна Европа ще навлязат на пазари в други страни, където социалните придобивки са значително по-големи, предлагайки предимствата на по-евтината работна ръка в своите страни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.