Светът е страшно място... и много страни са станали прекалено плашещи за туристите. Милиони пътуващи предпочитат да отложат сбъдването на мечтите си да видят места като пирамидите в Египер заради опасността от терористични атаки. Ето и кои са страните, които понесоха най-голям удар в това отношение, според CNN.
Египет
Перспективите на Египет за оживяване на туристическата индустрия изглеждат слаби след няколко инцидента със самолети и години на политически промени след Арабската пролет през 2011 г.
Броят на годишните посетители надмина 14 млн. души през 2010 г., но след това спадна до около 9 млн. души през 2015 г., сочат данни на Световната туристическа организация на ООН. Очаква се броят на посетителите в Египет да продължи да спада и през 2016 г.
Компанията за пазарни проучвания Euromonitor International заяви, че броят на пристигащите в страната е спаднал с 46% през първото тримесечие на 2016 г. спрямо същия период миналата година.
Има подозрения, че разбиването на самолет на EgyptAir през май е причинено от терористична атака, което принуди много от туристите да преразгледат плановете си за пътуване. Всичко това се случи, след като вътрешен полет на EgyptAir беше отвлечен през март, а терористи свалиха руски самолет, който излетя от египетско летище в края на октомври.
"Правителството трябва да успокои туристите и потенциалните посетители, че страната се справя достатъчно добре с изкореняването на тероризма и осигуряването на безопасността на туристите“, предупреди Надежда Попова, старши специалист в Euromonitor International.
Тунис
Тази малка страна, разположена между Либия и Алжир в Северна Африка, се сблъска с близо 20% спад на посещенията на международните туристи през първото тримесечие на 2016 г. след две шокиращи терористични атаки, които бяха насочени към туристи. „Ислямска държава“ пое отговорност и за двете смъртоносни атаки.
Първото нападение беше през март 2015 г., а нападателите насочиха оръжия към посетителите в един от популярните музеи в сърцето на столицата. В крайна сметка те убиха повече от 20 души. Следващата атака беше през юни 2015 г. Тогава двама въоръжени мъже откриха огън срещу туристи, които правеха слънчеви бани, и убиха 38 души, повечето от които британски граждани.
Ще са нужни около две години за възстановяване на нивото на туризма, заяви Дейвид Скаусил, главен изпълнитен директор на World Travel & Tourism Council.
"Хората отново ще започнат да идват в Тунис... но сега страната се сблъсква с много тежки времена и част от хората губят работните си места“, коментира още той.
Тунис посрещаше по около 6-7 млн. посетители годишно преди атаките, но това изглежда нереалистично за постигане през тази година. Капацитетът на авиолиниите до Тунис е свит с 26% за летния период според ForwardKeys.
Турция
Турция е сред най-посещаваните страни в света. Тя е посрещнала 40 млн. туристи миналата година според Световната туристическа организация на ООН. Но сега тя се бори с множество проблеми в туристическия сектор, включително заплахите от тероризъм и политическите спорове с Русия.
За начало Русия спря да изпраща туристи в Турция като ответен ход, след като Турция свали руски военен самолет през декември.
Президентът Владимир Путин препоръча на руснаците да избягват страната, а Федералната агенция за туризъм на Русия заяви на туристическите агенти да спрат да продават почивки в Турция.
Русия беше вторият най-голям пазар за турския туристически сектор, така че рязкото спиране на притока на хора от там означава орязването на около 5 млн. потенциални посетители.
Освен това бяха организирани няколко смъртоносни терористични бомбени атаки в Истанбул и Анкара, които притесниха европейските туристи, предимно германци и британци. Голяма част от тях предпочетоха да пътуват някъде другаде според Скаусил. По думите му проблемите на Турция са допринесли за спад от 20 до 25% в броя на посетителите на страната.
Четете още икономически новини в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.