Излизането от ЕС ще доведе до разпад на Великобритания. Шотландия със сигурност ще поиска референдум, тъй като 60% от хората там подкрепят оставането в ЕС. В Северна Ирландия те са около 55%. Твърде възможно е да се стигне до предсрочни парламентарни избори и, ако проевропейски партии ги спечелят, те ще предизвикат отново референдум. Така че още има вратички за спасение. Това коментира политологът Юлий Павлов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Провалът на Камерън беше нежеланието му да прояви политическо лидерство и да конфронтира зараждащите се националистически идеи. Вместо това реши да си играе с тях, като направи референдум", заяви политологът Христо Панчугов.
Според него никой на Острова не си представя мащаба на събитията, които предстоят. По думите му ЕС винаги е бил по-скоро политически, отколкото икономически проект. "Британците казаха, че той е изчерпан и липсата на лидерство пречи на страните", допълни Панчугов.
"Глупостта победи и британците скоро ще започнат да го усещат", каза Павлов. Според него референдумите са некоректно политическо средство и единствено швейцарците са се научили да го използват разумно, а не емоционално.
"Британците се изплашиха от едни несъществуващи чудовища. Оказа се, че за повечето хора миграцията е по-сериозен проблем от икономиката. Миграция от ЕС, която да заплашва Великобритания, няма".
Целия разговор може да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.