Африканското племе бушмени от пустинята Калахари се събра в сряда да чуе присъдата по заведено от тях дело във връзка с изгонването им от родовите им земи преди четири години, съобщи BBC.
Съдът обаче взе решение в полза на правителството на Ботсвана и постанови, че изгонването не е било незаконно.
Все още обаче двама съдии не са се произнесли по делото, което е най-дългото и най-скъпото в историята на африканската държава.
Правителството твърди в своя защита, че бушмените са изоставили традициите си преди много време и не може да имат претенции към региона, тъй като присъствието им вече пречи на опазването на околната среда.
Доставките на вода за резервата за дивеч в Калахари са били прекъснати и бушмените са били преместени в селища, където им е бил наложен нов начин на живот.
Според правителството резерватът не е давал достъп на племето до образование и здравеопазване, а в новите селища бушмените имат клиники, училища, храна и вода.
Адвокатът на племето обаче твърди, че въпреки наличието на удобства, бушмените няма какво да правят там и зависят от подаяния.
Властите отрекоха, че племето е било изселено, за да може в пустинята да се търсят диаманти, тъй като находището в резервата не е обещаващо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.