Днешният протест показва нещо, което неведнъж сме заявявали - в Скопие все още има определени среди, които не желаят развитие на отношенията с България, продължават да робуват на стереотипите от миналото и отказват да възприемат европейските ценности и стандарти. Това заяви говорителят на Министерството на външните работи /МВнР/ Димитър Цанчев, потърсен за коментар по повод днешния протест в Скопие.
В македонската столица пред сградата на Европейската комисия днес се бе събрала неголяма група граждани,които протестират срещу "полицейското насилие и незачитането на основните човешки права в България".
Организатори на протеста, който е в подкрепа на македонците в България и регистрацията на ОМО "Илинден-Пирин", са Световният македонски конгрес /СМК/ с председател Тодор Петров, Съюзът на сдруженията на македонците от Егейска Македония, Съюзът на македонците мюсюлмани и Македонският студентски съюз.
По този повод говорителят на МВнР коментира, че Тодор Петров стана известен на българската и международната общественост с действията си, с които постави под въпрос прилагането на Охридския договор, конкретно на ключовия закон за териториалното деление на страната с всички произтичащи от това негативни последици за забавяне на неотложните реформи, на европейската и евроатлантическата интеграция, и най-важното - на мултиетническия мир в страната.
Това за пореден път показа, че изборът между евроатлантическото и европейското бъдеще, и миналото, за някои структури и персонажи се оказва доста труден, добави Цанчев.
Наличието на подобни среди като пречка в двустранните отношения се идентифицира като проблем и в Декларацията от 1999 г., в която България и Македония поемат ангажимент да предприемат мерки срещу предотвратяване на недобронамерена пропаганда, включително на частни субекти, насочена към подстрекателство на насилие, омраза и други действия, които биха навредели на отношенията между България и Македония.
Декларацията призовава политиците в двете страни да се дистанцират от екстремистки елементи, които преследват дестабилизиращи актове, отбелязва говорителят на МВнР.
Цялата логика на процеса на разширяване на ЕС еднозначно показва, че бъдещето не може да се гради на базата на разделителни линии. Поради това онези, които работят за пораждане на разделение, включително чрез създаване на изкуствени разделителни линии, не могат да бъдат толерирани, заявява Цанчев.
Отговорността на политиците се измерва с волята им да контролират и неутрализират негативната енергия, защото тя представлява потенциал за дестабилизация, добавя говорителят на МВнР.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.