IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Алчният деспот Кадафи свали маската. А отдолу се показа тактик.

Европейските медии коментират вчерашната смъртна присъда, произнесена за втори път; пазарлък ли цели Кадафи или просто си създава удоволствия, провокирайки Запада?

Алчният деспот Кадафи свали маската. А отдолу се показа тактик.

Смъртната присъда за петте български медицински сестри и палестинския лекар, обявена вчера от либийски съдия, е истинско престъпление, коментира британският Таймс в днешния си брой.

Присъдата, прочетена в съдебната зала в Триполи в края на едно твърде политизирано преразглеждане, потвърждава първоначалната такава и отново бе осъдена от политици, учени и адвокати в Българи и в целия Европейски съюз.

Обвиненията са нелепи – според тях, обвиняемите са заразили над 400 деца с генетично създаден вирус, докато са извършвали изследвания за чужди разузнавателни служби.

Делото бе израз на гротескна липса на правосъдие, като никой не взе предвид научните доказателства на експертите по вируса на СПИН. А присъдата, приета с радост в цяла Либия, е крещящ опит медицинските сестри да бъдат употребени като изкупителни жертви за пълната липса за загриженост за болницата в Бенгази, където са заразени децата. 

Случаят отдавна е основна пречка пред развиването на по-близки отношения между Либия и Европейския съюз. Първото дело доведе до толкова яростна международна реакция, че Върховният съд трябваше да наложи преразглеждане.. ... Либийските власти са напълно наясно с политическата чувствителност.

Предишният премиер преговаряше с Европейския съюз за едно запазващо уважението на Либия решение – българите да признаят вината, както и да дадат компенсация от около 10 милиона евро за всяко семейство на заразените деца, както и да бъде построен изследователски център за вируса на СПИН в Бенгази и то с европейски пари.

България обаче отказа да плаща, казвайки, че тези „кървави пари“ намекват за признаване на вина. Предложенията за изследователския център още не са договорени. А либийското обществено мнение се разгаря от заразяването на децата, 50 от които вече починаха.

Сега правителството има много малко място за маневри. Опровергаването на присъдите би било в противоречие на твърденията за съдебна независимост в Либия. Освен това би провокирало истерия в Бенгази – град, който е отдавнашен политически конкурент на Триполи.

А освен това опровергаването на присъдите ще бъде сметнато за поредната отстъпка пред Запада. Дипломатите обаче гледат на присъдата като на начало на нов кръг от пазарлъци.

Сега следва ново обжалване пред Върховния съд. Както със случая Локърби, в крайна сметка и сега може да бъде постигната договорка – докато междувременно обвиняемите бъдат държани в ужасяващи условия като заложници.

Западът се надяваше, че с изоставянето на оръжията за масово унищожение, Либия отваря вратата за бърза нормализация на връзките, както и за бум на инвестициите и културния обмен. Тези подранили надежди обаче бяха опровергани.

Либия печели време. Бюрокрацията, инертността и скриването на парите от петрола попречиха на повечето опити за политически и икономически реформи. Объркването на Запада съвпадна с нереалистичните очаквания на Либия. Този случай показва, че възстановяването на страната няма да е нито бързо, нито безболезнено.

Нека да предвидя. Шестте смъртни присъди няма да бъдат изпълнени – това пише в днешния брой на германския Ди велт журналистът Александър Дийтрих.

Кадафи започва да използва дипломатически козове, тъй като след няколко седмици България ще бъде член на Европейския съюз, казва той.

А след като това стане, би било абсурдно либийският лидер да изпълни такава присъда, дори и срещу един единствен европеец, имайки предвид курса на промяна, който Кадафи предприе - за сближаване на Либия с Европа и САЩ.

Затова вероятно умелият тактик Кадафи просто печели време – така че да може накрая да се прояви като спасител на петимата европейци и на палестинския лекар, заключава Дийтрих.
 
Големият въпрос: Защо пет медицински сестри и един лекар бяха осъдени на смърт в Либия“ - това е заглавието, под което Питър Попъм помества обширен коментар в британския Индипендънт в днешния му брой.

Защо задаваме този въпрос сега?  Защото вчера пет български медицински сестри и един палестински лекар за втори път бяха осъдени на смърт от либийски съд. ... Процесът бе един от най-дългите и тежко политизирани в историята на Либия.
 
Какво е предполагаемото им престъпление?

Почти най-ужасното, което може да бъде описано: умишлено инжектиране на заразена с ХИВ кръв на стотици либийски деца.
  
Защо го наричаме предполагаемо?
 
Защото никой извън Либия не смята, че съществува и най-малката причина да се вярва във вината на тези хора.

....

Защо Кадафи не замени присъдите?

Бенгази е центърът на опозицията към неговия диктаторски режим, а епидемията от СПИН се превърна в събирателна точка за масовия народен гняв. Идеята, пропагандирана от полковник Кадафи, е, че епидемията е предизвикана от българите, които са действали по поръчка на разузнавателни служби. Тази теза бе повторена дума по дума в понеделник, на пресконференция в Лондон, от президента на групата, представляваща семействата на заразените деца.

Но ако Кадафи търси начин да си отмъсти на Запада за загубата на достойнство /и много долари/ след атентата над Локърби, тогава колкото повече се приближават българите до разстрела, толкова по-трудна ще е сделката. Засега все още има две правни стъпки, които могат да предприемат чужденците, преди да се изчерпат откъм възможности. Първата е Върховният съд, втората – така нареченият „Висш съдебен съвет“, описан от либийския правосъден министър Али Хаснауи като по-висш от Върховния съд.

И каквото и да решат тези институции, реалният пазарлък трябва да започне сега.

Ще се върнат ли тези хора някога вкъщи?

Да....

Ще се върнат, ако Европейския съюз, който приема България през януари, е съгласен да плати чудовищната сметка.

Ще се върнат, ако Дейвид Уелч, американският заместник-държавен секретар, има скрита карта в ръкава, за която никой нищо не знае.

Ще се върнат, ако Кадафи е достатъчно умел и сръчен, за да убеди гневните майки и бащи в Бенгази, че пускането на „убийците“ на децата им е нещо друго, а не горчив провал.
 
Не...

Няма да се върнат, ако Кадафи реши, че Либия е прекалено важен съюзник, за да бъде незачитана и ако погледне на парите от ЕС като жълти стотинки.

Няма да се върнат, ако Кадафи се уплаши, че ще му се срине авторитетът и властта и ако не му стигне смелостта да признае победата на враговете си в Бенгази

Няма да се върнат, ако Кадафи не прояви интерес към процеса в Барселона и реши, че вътрешните политически сметки са по-важни от всяка възможна печалба на международната сцена, завършва Индипендънт.
 
Според Файненшъл таймс пък присъдата, която може да бъде обжалвана, най-вероятно ще усложни отношенията между Либия и Запада, след като те отбелязаха някакво подобрение в последните години.

„Маската на Кадафи падна“ - това бе изречението, с което бе обобщена ситуацията в Триполи по Втора германска телевизия, съобщава германският Ди Велт.

„Надбягване за шест човешки живота“ – е наречена статията, поместена от Визбаденер Курир, в която се отбелязва, че Европейският съюз и България се надяват на политическо решение за осъдените на смърт медицински сестри.

И Зюддойче Цайтунг акцентира върху възмущението, породено в Европейския съд след потвърждаването на присъдите допълвайки, че Брюксел заплашва Триполи с прекъсване на отношенията, ако петте български медицински сестри не бъдат освободени.

Цитиран е еврокомисарят по правосъдието Франко Фратини с думите – присъдата е много негативна стъпка от страна на либийския съд. Изданието помества и коментар по темата, в който процесът е определен като лов на вещици, извършван от либийския държавен ръководител Муамар Кадафи, абсурден спектакъл, в който става дума за всичко друго, но не и за справедливост.

Пет български медицински сестри и един палестински лекар са били подлагани на мъчения, за да кажат истината – истината на Муамар Кадафи. В коментара е посочено, че обстоятелствата около присъдата свидетелстват, че Либия не е правова държава. А решението? То ще дойде – прогнозира Зюддойче Цайтунг – с пари, търпение и шок от реалността за Кадафи.

Сега е моментът за ясно послание от страна на Европейския съюз – че няма да изостави гражданите на новата страна-членка България. В коментара на Франкфуртер Рундшау, озаглавен “Максимално наказание за дяволиците”, е цитиран адвокатът Владимир Шейтанов, който казва, че българките са просто заложнички на либийския диктатор Кадафи.

И продължава с обяснението, че Кадафи ги използва за различни цели, както и с прогнозата, че ще ги задържи дотогава, докато позволява здравословното им състояние.

„Гротескна присъда в гротескна държава“- така обобщава ситуацията австрийският Ди Пресе, Маската на Кадафи падна – отбелязва в емисията си Втора германска телевизия, според която сега отново се е проявил другият Кадафи – трудно предвидимият деспот, който не се притеснява от това да пожертва няколко човешки живота за политическите си игри.

Според медията, показният процес срещу медицинските сестри и смъртните присъди представляват сигурен знак за това, че Кадафи е открил отново удоволствието от това да провокира Запада – едно злостно и пресметливо удоволствие. Тъй като от 1 януари България става част от ЕС и осъдените жени ще бъдат официално гражданки на ЕС.

Либиецът иска от Европа много – отворени пазари, кредити, модернизацията на своята инфраструктура и своята икономика, която и сега процъфтява под знака на високите цени на петрола. Кадафи ще иска висока цена за това да остави ценните си заложници живи, коментира още телевизията.

Арабската телевизия Ал Джазира, която помества подробна информация за делото в сайта си, цитира Абдуллах Магреби, баща на заразено дете, който заявил пред ВВС: "За втори път правосъдието се произнесе срещу тези престъпници и за наказанието, което заслужават, защото са погазили задълженията си и са продали съвестта си на дявола".

ИТАР-ТАСС цитира либийския външен министър Абдел Рахман Шалкам, че Либия "няма да реагира на подобен натиск, откъдето и да идва - Америка, Европа или другаде". "Никой не може да се меси в нашето правосъдие, дори нашият лидер Муамар Кадафи", заявява той.

Смъртната присъда на българските медицински сестри и палестинския лекар е несправедлива и неоправдана, заяви директорът на руския Институт за анализ и стратегически оценки Александър Коновалов, цитиран от агенция РИА Новости.

Според Коновалов произнесената присъда, която е "прекалено жестока" и "напомня за Средновековието", може да се обясни с желанието на Либия да намери конкретен виновник и да прехвърли вината на чужденци. "Властите просто искат да свалят отговорността от себе си. Много по-лесно е да кажат, че са дошли чужди агенти, които са заразили либийските деца и трябва да бъдат убити", обяснява той.

Под заглавие „Лекари-убийци или убийци на лекари“ руският всекидневник „Время новостей“ пише,че преди време Триполи е предлагал на София да освободи българските медицински сестри за компенсация от 5,5 милиарда долара, но България категорично е отхвърлила този вариант, защото това означава косвено признание на вината на своите граждани.

Полският всекидневник „Gazeta Wyborcza“ допълва, че никой в България не вярва, че българските медицински сестри ще бъдат убити, защото Кадафи може само да загуби от подобно решение.

----------

Имате ли мнение по въпроса? Споделете го в блога на Dnes.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата