IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Половин Германия не ни иска в ЕС

53 процента от германците не са съгласни с приемането на България и Румъния в ЕС; само 39 на сто от тях подкрепят членството на двете страни

Половин Германия не ни иска в ЕС

53 процента от германците не са съгласни с приемането на България и Румъния в ЕС, показва допитване на „Инфратест димап“, публикувано днес във вестник „Die Welt“ и цитирано от DW.

39 на сто от германците подкрепят членството на двете страни.

Най-много противници приемането на България и Румъния има сред избирателите на християндемократическите партии – 62% и на либералната партия на свободните демократи - 64%.

Най-силна подкрепа българите и румънците получават от избирателите на социалдемократите- 49%, на Зелените – 56% и на Лявата партия – 54%.

Председателят на Германския селски съюз Герд Зонлайтнер очаква, че еврочленството на двете страни ще даде положителни импулси на германското селско стопанство. Според него с приемането на двете държави в ЕС за германската преработваща промишленост се откриват нови възможности за износ в Източна Европа.

Комисарят на ЕС по търговията Питър Манделсън предупреди, че преговорите за приемане на Турция не бива да се провалят.

Според него членството на Турция е първостепенна стратегическа цел на Евросъюза.

В интервю за германския „Берлинер Цайтунг“ Манделсън предупреждава, че ако Турция остане навън, това ще означава огнище на напрежение край европейската граница.

Председателят на германския Бундестаг Норберт Ламерт предупреди да не се бърза със следващите разширявания на ЕС.

Вчера първа германска телевизия включи в новините си в 22 часа две кореспонденции, посветени на българското членство в ЕС, съобщи DW.

България и Румъния влизат в ЕС, но у западноевропейците няма и следа от възторг, заяви вчера Том Буро, известен журналист и водещ на ”Тагестемен”, новините на Първа германска телевизия в 22 часа.

”Най-вече у германците приемането на България и Румъния предизвиква в зависимост от гледната точка или страх, или предразсъдъци”, добави Том Буро и уточни: със или без основания става дума за страх от престъпност, от измамници, които злоупотребяват с европейските фондове, от нарастваща безработица в Германия. Дори и в Брюксел настроението е много по-приглушено в сравнение с предишното разширяване.”

В последвалия репортаж кореспондентът на ”Тагестемен” в Брюксел Волф Дитер Краузе припомни за възторга преди две години от първото разширяване на ЕС на изток. Сега обаче, обясни кореспондентът, поздравленията към България и Румъния се изчерпват с опънатия за няколко дни на една от европейските сгради в Брюксел плакат с надпис: ”Добре дошли”. Последва заключението: ”На никого не му се празнува, Европа е уморена от растежа си”. В репортажа еврокомисарят Ферхойген обясни евроскептицизма на обикновените германци така:

Това не е никак чудно, защото в германската политика се говори прекалено малко за големия успех на това разширяване. Прекалено малко се обяснява, че точно за Германия политическата стабилност на Централна и Източна Европа е от голямо значение и че чрез разширяването се появиха нови пазари и нови шансове, което означава по-голям растеж и повече работни места за Германия, заяви за Тагестемен еврокомисарят Гюнтер Ферхойген. А неговата бъдеща колежка Меглена Кунева изрази подкрепата си за по-нататъшното разширяване на ЕС.

Кореспонденцията от Брюксел беше последвана от репортаж от българското Черноморие, предупреждаващ за ”бетонирането” на ивицата край Слънчев бряг с огромни хотели до самото море.

”В България все още не важат строгите еко-правила на ЕС и тук може да се стори дори и в резервати.”, заяви авторката на репортажа и представи български еколози, според които със застрояванията на крайбрежната ивица богата българска мафия препира парите си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата