Сключеното в петък споразумение между САЩ и Русия за примирие в Сирия бе постигнато след продължили с месеци опити на Москва да убеди Вашингтон да разшири военното сътрудничество срещу джихадистите.
Въпреки дълбоките разногласия, това споразумение, което предвещава небивало военно сътрудничество между Москва и Вашингтон, е победа за Москва според анализаторите, пише Франс прес.
Съвместни удари
Въпреки че Русия от месеци призовава САЩ да обединят силите си в Сирия, до петък вечерта Вашингтон системно отхвърляше руските предложения.
Но след дълги часове на преговори в Женева с руския си колега Сергей Лавров в петък вечерта държавният секретар на САЩ Джон Кери даде зелена светлина за създаването на съвместен руско-американски център, чиято цел е да координира евентуални удари, при условие, че примирието в Сирия издържи една седмица.
"Това е победа за Русия, защото тя много настояваше тази точка да бъде подписана и дълго работи по въпроса", обяснява пред АФП политическият анализатор Фьодор Лукиянов.
Още повече, че Западът на няколко пъти е обвинявал Москва, основна опора на режима на Башар Асад, че атакува враждебни към режима в Дамаск бунтовнически групи, а не терористични организации, както твърди тя самата.
Друг успех, постигнат в петък от Москва, беше, че Вашингтон прие да убеди бунтовниците да се разграничат от джихадистите, с които са съюзени в провинциите Халеб и Идлиб, както Москва е искала много пъти.
Башар Асад остава
Въпреки че техният общ враг е организацията "Ислямска държава" и редица групировки, смятани за терористични от Съвета за сигурност на ООН, Русия и САЩ подкрепят противоположни страни в сирийския конфликт: Москва подкрепя Дамаск, а Вашингтон - коалиция на умерени бунтовници.
САЩ поискаха на няколко пъти оставката на Башар Асад като предварително условие за какъвто и да е мирен план. Тези призиви се отправят по-рядко от 2013 г. насам и след отказа на Обама от американски удари срещу режима на Асад.
Въпреки че на преговорите в Женева не беше спомената съдбата на сирийския лидер, Джон Кери заяви, че е поискал от Русия да окаже натиск върху режима, който прие примирието още в събота.
"Фактът, че сирийското правителство участва непряко в това споразумение - предвид че Русия е помолена да му окаже натиск - е косвено признание, че Асад съществува и нищо не може да се направи по въпроса", смята Лукиянов.
"Това показва, че е невъзможно Асад да бъде заобиколен", подчертава той. Още една точка за Москва.
Нестабилно примирие
Въпреки че Русия смята, че споразумението е крачка към уреждането на конфликта, в който от 2011 г. загинаха най-малко 290 000 души и тласна към емиграция милиони сирийци, Москва се старае да не вдъхва напразни надежди.
Това не е първото споразумение за примирие в Сирия, сключено между двете големи сили. През февруари подобно споразумение за прекратяване на огъня, подкрепяно от Москва, Вашингтон и ООН, беше нарушавано всекидневно.
Руският външен министър Сергей Лавров призна: Русия не може "да гарантира на 100 процента", че всички воюващи страни ще спазват новото примирие.
Според руския аналитик Руслан Пухов, цитиран от агенция ТАСС, въпреки че режимът в Дамаск прие споразумението, Башар Асад "не може да контролира изцяло всичките си поддръжници", които може да се изкушат да нарушат примирието.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.