IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

5 години по-късно: Радиоактивен ужас в язовири край АЕЦ "Фукушима-1"

На дъното им е открит радиоактивен цезий

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Висока концентрация на радиоактивен цезий е открита на дъното на най-малко 10 големи язовира в японската префектура Фукушима в радиус от близо 45 километра около авариралата АЕЦ "Фукушима-1", съобщи японския вестник "Майничи".

Изданието цитира изследване, направено от министерството на околната среда на Япония.
Специални норми за съдържанието на радиоактивни вещества на дъното на язовири не са определени, но за сравнение се предлага да се използват максимално разрешената концентрация на съдържание на цезий в местата за складиране на почва и боклук, които специалистите събират при дезинфекция на почвата - 8000 бекерела на килограм.

Този показател е значително превишен в посочените язовири. На дъното на "Гамбе", язовирът, който е най-отдалечен от авариралата АЕЦ, концентрацията е 27 533 бекерела на килограм, а на дъното на язовир "Мано" - 26 859 бекерела на килограм.

Още по-лошото в случая е, че водата от тези язовири се използва и в селското стопанство и за пиене. По думите на специалисти заплаха за здравето на хората в момента няма, но признават, че такъв риск може да се появи в бъдеще, посочва ТАСС.

Радиоактивните вещества попадат в язовирите от реките и потоците, които минават през гори, където и досега не е възможно да се направи обеззаразяване.

Както е известно, през март 2011 година след вълна цунами от строй излязоха системите за енергоснабдяване и охлаждане на АЕЦ "Фукушима-1". В резултат на това започна да се топи ядреното гориво на три реактора, последваха взривове и изхвърляне на радиоактивни вещества в атмосферата.

Заразени бяха обширни прилежащи територии, от които бяха евакуирани близо 80 000 души. В момента този район в значителна степен е обеззаразен, но властите са изправени пред нов проблем - къде да складират огромния брой чували със заразена почва и боклук.

След над 5 години от аварията черни и зелени пластмасови торби продължават да оформят огромни купчини около магистралите и пътищата в префектурата.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата