Повече от година, след като започна военна интервенция в Сирия, Русия продължава да подсилва военното си присъствие и своя арсенал в тази страна, за да предприема въздушни атаки - най-вече в Алепо, независимо от критиките на Запада, пише Франс прес.
През март Владимир Путин заяви, че изтегля част от контингента си. В Сирия обаче все така прииждат оръжия и бойни кораби; същевременно политическото уреждане на конфликта е в безизходица и американците вдигат ръце, а Русия получава свобода на действие. Нека видим с какви военни средства разполага Москва в Сирия.
Личен състав на войските
В Сирия са разположени към 4300 военни. Пилоти, артилеристи, морски пехотинци, както и обикновени готвачи. Повечето живеят във военновъздушната база "Хмеймим" недалеч от Латакия, крепостта на Башар Асад в Северозападна Сирия.
Освен това в редица селища руски военни "съветници" подпомагаха сирийската армия в използването на артилерийска техника.
Двайсетина руски военни са загинали в Сирия, откакто на 30 септември 2015 г. започна намесата на Москва. Независимият печат в Русия обаче информира за руски наемници в близкоизточната страна и за загуби в редиците им, по-специално когато сирийските сили отвоюваха античния град Палмира с подкрепата на руската авиация.
Съвсем наскоро министерството на отбраната разработи проектозакон, осигуряващ за пръв път възможност да се сключват "краткосрочни" договори с военните, участващи в операции "срещу терористи извън Русия". Фактически тези шестмесечни до едногодишни договори биха улеснили изпращането на пенсионирани командоси от специалните части за кратко време в Сирия като свръхсрочно служещи.
Изтребители и бомбардировачи
Бойната авиация на Русия е острието на военната й интервенция. Предмет на гордост за руснаците, чествали като "герои" своите пилоти, участващи в сирийската кампания, тя означава разрушения и ужас за мирните жители на страната, пострадали според Запада и сирийската опозиция от страховитите бомби, каквито хвърлят руски и сирийски самолети по-специално в Алепо.
Петдесетина самолета бяха базирани на летище "Хмеймим", преди да бъде обявено през март изтеглянето на част от руския контингент. Миналата седмица в. "Известия" съобщи, че там е пристигнала група Су-25 - щурмови самолети, използвани за подкрепа на сухопътни операции.
През изтеклата година въздушната база "Хмеймим" бе използвана от щурмови самолети и бомбардировачи като Су-24, Су-25, Су-30, също и от изтребители четвърто поколение Су-35 - последния модел, произвеждан в Русия. Руската армия задейства в Сирия и десетки бойни хеликоптери, най-вече ударни Ми-24, и Ми-8.
Москва може да вдигне в небето и бомбардировачи Ту-22, базирани в Русия, за да нанесат удари в Сирия. И както с радост припомни в четвъртък министърът на отбраната, бомбардировачи Ту-160 изстреляха от руска територия крилати ракети Х-101 с обсег 4500 км.
Кораби и противовъздушна отбрана
За да осигури защитата на база "Хмеймим", Русия разположи там през ноември 2015 г. свръхмодерни зенитно-ракетни комплекси С-400 - системи, предназначени по-специално за отразяване на въздушни атаки. Армията развърна и мобилни зенитни установки като "Панцир" и "Тор-М1".
А щом отношенията с Вашингтон се обтегнаха, след като американската администрация реши да сложи край на преговорите за установяване на примирие в Сирия, Кремъл заповяда силите му в Тартус, където използва пристанищни съоръжения, да бъдат подкрепени със зенитни комплекси С-300.
Така със своите С-300 и С-400 Русия гарантира изцяло отбраната на двата си опорни пункта в Сирия. Макар и логична от военна гледна точка, тази мярка разтревожи Вашингтон. Тъй като бунтовниците и джихадистите не разполагат със самолети, комплексите С-300 и С-400 фактически са разположени в отговор на самолетите, изпратени от коалицията начело със САЩ в сирийското небе и на западните военни кораби в Средиземно море.
Към руската флотилия в тази зона ще се присъединят три корвети, въоръжени с крилати ракети. Една от тях - "Мираж", носи противокорабни ракети. А в близките седмици единственият самолетоносач на руските военноморски сили - "Адмирал Кузнецов", ще се включи в групировката с ударната мощ на десетките самолети на борда му.
През последната година впрочем за удари срещу "терористични обекти" в Сирия бяха използвани и подводници, но министерството на отбраната не е споменавало скоро да се намират в региона.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.