IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

САЩ: Русия няма причини да смята НАТО за заплаха

Москва: САЩ създават заплаха за сигурността с оръжията си в Европа

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

НАТО е отбранителен съюз и Русия няма причини да го смята за заплаха, заяви пред медиите говорителят на Държавния департамент на САЩ Джон Кърби, цитиран от ТАСС.

"Това винаги е бил отбранителен съюз и остава отбранителен съюз", подчерта Кърби. "Няма причини, които да принуждават Русия да гледа на НАТО като на заплаха", добави той.

Кърби заяви също, че ако Русия следваше различна политика в Украйна, НАТО "нямаше да има повод да увеличава капацитета си на европейския континент, включително с привличането на допълнителни американски сили".

По-рано Кърби заяви, че разполагането на система за противоракетна отбрана С-400 и на балистични ракети "Искандер" в руския анклав Калининград "дестабилизира европейската сигурност", припомня ТАСС.

В отговор на това говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков подчерта, че именно САЩ създават заплаха за сигурността, като разполагат свои оръжия в Европа. Той припомни, че в Полша и Румъния се изграждат обекти от американската система за противоракетна отбрана, в Литва, Латвия, Естония и Полша предстои да бъдат разположени бойни части на НАТО, съставени основно от американски военни и скоро предстои в съседната на Русия Норвегия да бъдат изпратени военни от морската пехота на САЩ.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата