IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Разнопосочни реакции по света след смъртта на Кастро

Едни го почитат като забележителна личност, други го осъждат

Разнопосочни реакции по света след смъртта на Кастро

Снимка: БТА

Смъртта на историческия лидер на Кубинската революция Фидел Кастро предизвика разнопосочни реакции в света. Някои изтъкнаха неговата забележителна личност и съпротивата му срещу американския натиск, докато други го осъдиха за нарушения на правата на човека.

Индийският премиер Нарендра Моди определи Кастро като една от най-емблематичните фигури на 20-и век, предаде Франс прес.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун отчете заслугите му за постигнатия от комунистическа Куба напредък в областта на образованието, ограмотяването на населението и здравеопазването.

"Куба никога не заплаши когото и да било и само иска да живее свой собствен живот. Мнозина са онези, които погрешно мразиха и продължават да (я) мразят заради нейния кураж", заяви словашкият премиер Роберт Фицо, чиято страна е ротационен председател на Европейския съюз.

Филипинският президент популист Родриго Дутерте каза, че Кастро се е прочул, като се е надигнал срещу Запада и империализма.

"Сбогом, Команданте - до окончателната победа на народите", заяви крайнолевият гръцки премиер Алексис Ципрас.

Иранският президент Хасан Рохани определи Кастро като "мъж, който се е борил до последния си ден за свобода, мир и справедливост".

"Той остава жив в надеждата на бедните на Земята и на всички онези, които мечтаят за един по-добър свят. Фидел е жив", каза Лусиано Марин, главният преговарящ на лявата колумбийска партизанска групировка Революционни въоръжени сили на Колумбия (ФАРК).

Международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" обаче осъди "системното потъпкване на основните свободи" през цялото управление на Фидел Кастро, предаде още Франс прес.

"В началото на своята тирания той вече изложи света на риск, бяхме на ръба на световна война" заяви Карлос Пая, брат на покойния кубински дисидент Освалдо Пая, цитиран от ДПА.

Той визираше Кубинската ракетна криза от 1962 г., когато Съединените щати и Съветският съюз избягват на косъм ядрен конфликт. "Онези от нас, които имат близки, които са станали жертва на кастроизма, няма да оплакват този човек", допълни Пая.

Гари Каспаров нарече Фидел Кастро "едно от многото чудовища на 20-и век." "Трябва да скърбим само за това, че той имаше толкова много време, за да причинява нещастия на Куба и отвъд", каза руснакът - бивш световен шампион по шахмат, превърнал се в яростен противник на президента Владимир Путин.

Испанският крал Фелипе Шести нарече покойния исторически лидер на Кубинската революция Фидел Кастро "фигура с неоспорима историческа важност", предаде Франс прес.

В съболезнователна телеграма до кубинския държавен ръководител и брат на покойника, Раул Кастро, той припомни семейните връзки на Кастро с Испания.

Куба е била испанска колония до 1898 г. и бащата на братята Кастро е роден в малкото северно испанско село Ланкара, припомня Франс прес.

По-рано испанският премиер Мариано Рахой, консерватор, изрази съболезнования във връзка с кончината на историческия лидер на Кубинската революция, когото нарече "фигура от исторически мащаб".
Междувременно полицията в Мадрид успя да раздели поддръжници и противници на Кастро, събрали се пред посолството на Куба в испанската столица.

Десетина души скандираха: "Тиранинът е мъртъв!" Те вдигаха наздравици с вино.

Около 150 човека, испанци и кубинци, ги освиркваха и на свой ред скандираха: "Да живее революцията!" Много от тези хора бяха привърженици на Испанската комунистическа партия. Испания е един от най-големите чуждестранни инвеститори в Куба, най-вече в туристическия сектор, отбелязва Франс прес. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата