Броят на загиналите от отравяне с концентрат за вана "Бояришник", съдържащ метилов алкохол, в Иркутск достигна 71 души, съобщиха за РИА Новости от здравните власти в региона.
"Общият брой на пострадалите е 117. През нощта е бил приет още един човек. На стационарно лечение са 36 души", казаха от здравните власти.
Болницата в Иркутск започна да приема пострадали в събота, като повечето от тях бяха в кома.
От момента на консумацията на "Бояришник" до появата на симптомите минава от един час до едно денонощие.
Образувано е углавно дело по случая с масовото отравяне с продукта, съдържащ метилов спирт. Следователите откриха незаконни цехове за производство на отровната течност и задържаха 12 души, които са я разпространявали.
Според властите на етикета ясно е посочено, че козметичният препарат не става за пиене, защото съдържа метилов спирт - токсична съставка, използвана често като антифриз, но въпреки това препаратът понякога се консумира като алкохол заради ниската му цена.
Цената на водката, продавана официално в търговската мрежа, прави питието недостъпно за милиони бедни жители на Русия, по-специално в провинцията, където стандартът е много нисък. Смята се, че близо 25 милиона души в Русия не разполагат с достатъчни доходи, за да купуват легален алкохол, отбелязва АФП.
Руският президент Владимир Путин настоя вчера да бъдат наложени ограничения върху продажбата на алкохолни заместители като аптечни препарати или козметични средства, "за да се намали консумацията им".
Някои руски министри отдавна предлагат властите да си признаят грешката и да върнат потребителите към легалната продукция, пише по този повод "Независимая газета".
Знае се, че себестойността на водката не надхвърля 30-40 рубли за бутилка (или 47-63 евроцента за половин литър, б. р.) Значи над половината от цената на дребно представлява преки данъци, които си делят федералният и регионалният бюджет, заключава вестникът.
По официални данни и според експерти хората в Русия изпиват всяка година козметични препарати с алкохолно съдържание, равностойни на 170 до 250 милиона литра водка с 40 на сто процента спирт. Следователно тези "заместители" представляват близо 20 на сто от всички течности на пазара, консумирани като алкохолни напитки, пише "РБК".
"Според мен тази история едва ли ще промени каквото и да било - както са пили тези тинктури, така ще си ги пият и занапред", коментира инцидента пред "Московский комсомолец" Юрий Петров, дежурен лекар в иркутска болница, пише БТА.