Топящите се глетчери в Хималаите могат да доведат до недостиг на вода за стотици милиони хора, предупредиха еколози, цитирани от ВВС.
В свой доклад екоорганизацията WWF казва, че Индия, Китай и Непал може да бъдат наводнени, след което да навлязат в дълъг период на суша в идващите десетилетия. Хималаите съдържат най-големия запас от вода след полярните ледници и от осигуряват вода за седем от най-големите азиатски реки.
Групата допълни, че спешните мерки срещу промяната на климата могат да забавят темпото на разтопяването, което се увеличава всяка година.
“Бързото разтапяне на глетчерите в Хималаите първо ще увеличи обема на водата в реките, причинявайки наводнения на доста места”, заяви Дженифър Морган, директор на Програмата за промяна на глобалния климат към организацията.
“Но след няколко десетилетия ситуацията ще се промени и нивото на водата в реките ще спадне, което ще доведе до мащабни екологични проблеми за хората в Западен Китай, Непал и Северна Индия”, допълни тя.
Глетчерите, които регулират водните запаси на река Ганг, Индус, Брамхапутра, Меконг, Танлин, Янгзе и Жълтите реки, се стопяват с около 10-15 метра годишно.
Стотици милиони хора в цял Китай и Индийския субконтинент, повечето от които живеят далече от Хималаите, разчитат на водни запаси от тези реки.
Според WWF вероятността от катастрофа в региона трябва да се използва, за да съсредоточи вниманието на министрите на 20 водещи индустриализирани страни, които се събират в Лондон след две седмици, за да обсъждат промените в климата.
Екоорганизацията допълва, че температурите на Земята може да се повишат с 2 градуса по Целзий за 20 години, което ще е изключително опасно. Непал, Китай и Индия вече показват признаци на климатични промени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.