Притеснението на привържениците на узаконяването е, че избирателната активност няма да достигне нужните 50% , за да влезе решението в сила.
„Сигурни сме, че повечето хора ще застанат на наша страна, но се опасявам, че ще се повтори ситуацията от преди девет години“, обяснява една от привърженичките на легализирането на абортите.
През 1998 година, при предишния референдум по темата, повече от половината португалци не отидоха до урните и макар резултатите да бяха в полза на законните аборти, решението не беше прието.
Ако и при днешния референдум не отпадне забраната за прекъсване на бременността по желание, Португалия ще остане в краткия списък на европейските страни, в които абортът все още забранен, заедно с Ирландия и Полша.
В момента португалките рискуват здравето и живота си като правят аборт на черно или пътуват до съседна Испания, където манипулацията е разрешена от 20 години.
От другата страна на „барикадата“ е голямата католическа общност в страната. В началото на изборния ден в много от катедралите бяха отправени молитви към Дева Мария, която да „вразуми“ привържениците на абортите.
Според сегашния закон, наказанието за извършване на аборт е три години и потърпевши са както жената, така и лекарят.
Много често обаче подобни обвинения завършват с оправдателна присъда или с плащане на гаранция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.