С напредването на мандата на японския министър-председател Шиндзо Абе политолози и медии открито поставят въпроса дали той ще успее да задържи властта си предвид нарастващата му непопулярност, дължаща се на многобройни скандали и липса на авторитет.
След като през септември 2006 г. Абе седна на поста с гръмки и амбициозни планове за развитието на Япония, то днес 52-годишният премиер, най-младият министър-председател в новата история на страната, срина рейтинга си наполовина за около пет месеца.
Според последните проучвания, цитирани от АФП, Абе събира по-малко от 40% одобрение сред японското население, като броят на недоволните вече изпреварва този на доволните.
Изглежда, че японците си спомнят с голяма носталгия за бившия си премиер – либерала популист Джуничиро Коидзуми, който успяваше да вдъхне доверие към себе си благодарение на умели изказвания и почти никакво негативно присъствие в медиите.
„Явно за г-н Абе ще е трудно да се надява на дълъг мандат, като се има предвид, че е неспособен да очарова народа със словата си, така както успяваше Коидзуми“, коментира пред АФП политологът и университетски преподавател Джиро Ямагучи.
Въпреки че произлиза от семейство на политици (и баща му, и дядо му са заемали отговорни държавни постове), консерваторът националист страда от липса на необходимата харизма, за да управлява безпроблемно страната си.
Японците упрекват Абе заради бурните скандали в обкръжението му и обръщането към политика на компромиси. Популярността му започна да спада след връщането в неговата либерално-демократическа партия на десетина влиятелни дисиденти, които в миналото се противопоставяха на реформите на Коидзуми – опрощение, което обществото възприе крайно негативно.
Политическото фиаско на министър-председателя продължи със серия от корупционни афери, довели до отстраняването на двама от приближените на Абе.
Наскоро пък премиерът отказа да се вслуша в многобройните призиви за премахването от властта на здравния министър Хакуо Янагисава заради това, че нарече публично жените „машини за правене на деца“.
Политолозите подчертават разминаването между обявените приоритети на правителството и интересите на японците в момента. Докато властта иска да преразгледа конституцията и да се съсредоточи върху развитието на образователната система, то населението гледа в съвсем друга посока.
„Хората се интересуват от това, което се отнася до ежедневието им. Например въпросът със социалните помощи и пенсиите. На тях не им пука за благородството на нацията“, казва политологът Тецуро Като, намеквайки за заглавието на книгата-програма на Абе „Към една благородна нация“.
Освен всичко друго наблюдателите подчертават и очевидната загуба на авторитет на министър-председателя и отношението, което демонстрират към него министрите в кабинета. Споменава се за показно незачитане на присъствието на премиера, неизправянето на министрите, когато той влиза в стаята, непрекъсване на разговорите, когато той заговори.
Вниманието на всички сега е насочено към предстоящите през юли избори за Сената в Япония, които се очертават доста трудни за управляващата десница. Ако вотът доведе до негативни резултати, твърде е възможно Абе да подаде оставка, предупреждават наблюдатели.
Така премиерът, за който се говори и че страда от здравословни проблеми, има доста задачи за решаване пред себе си, но всъщност засега не се е появила политическа фигура, която да представлява сериозна заплаха за него.
Интересно е и че в целия контекст на неодобрение и неразбиране на водената политика от Абе медиите не споменават и дума за неговата съпруга при политическите си коментари въпреки откровено скандалното й поведение, което често става обект на отделни материали, но не е част от анализите и коментарите за бъдещото развитие на кариерата на министър-председателя.