Разговори, целящи нормализиране на дипломатическите отношения между САЩ и Северна Корея за пръв път от повече от 50 години, започнаха в Ню Йорк, предаде ВВС.
Двудневната среща се провежда само три седмици, след като Пхенян се съгласи да се откаже от част от ядрената си програма.
В дневния ред на дискусиите влиза и определението, което САЩ дава на Северна Корея, а именно – терористична държава, както и евентуалното вдигане на санкциите срещу държавата.
Според анализатори разговорите са истински пробив след многогодишните усилия за слагане на край на враждата между двете страни.
В дискусиите ще вземат участие заместник държавният секретар на САЩ Кристофър Хил и севернокорейският заместник външен министър Ким Кйе-гуан.
Според кореспондентката на ВВС в Ню Йорк Лора Тревелиан, срещата е знак за това, че ледът между двете държави започва да се топи.
През 2002 година президентът Джордж У. Буш нарече Северна Корея част от „оста на злото“. Миналата година пък Пхенян извърши подземен ядрен опит, с което провокира гневни реакции от целия свят.
Американският отговор на опита бе достатъчно красноречив - тогава американският държавен секретар Кондолийза Райс предупреди Северна Корея, че втори ядрен опит би бил провокация, която само ще задълбочи изолацията на страната.
Впоследствие ООН наложи санкции на Пхенян, а Америка задълба още повече и наложи вето върху износа на iPod, отбрани вина и бързи коли за Северна Корея, която пък от своя страна нареди от улиците в страната да бъдат премахнати всички коли, произведени в Япония.
Сега обаче двете държави сядат на масата за преговори и според специалисти САЩ ще търси гаранции, че Пхенян ще следва плана си за отказване от ядрената програма.
По силата на споразумението, Северна Корея ще получи 50 000 тона гориво, за да може да затвори ядрената централа в Йонгбьон, която произвежда достатъчно плутоний за направата на една атомна бомба всяка година.
Други 950 000 тона петрол са обещани за момента, в който единият реактор бъде изведен от експлоатация завинаги.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.