Във Франция няма избирателна комисия. Подготовката на самите избори се поема от кметството, а легитимността се следи от Конституционния съд. Това заяви Цветозара Тронвил, член на Избирателна комисия в Париж, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Във Франция е изключително улеснено и необременено от административни тежки процедури както в България", обясни Тронвил.
Тя отбеляза, че участващите в комисии са на доброволен принцип, а ако се налага участие на държавен служител, той не получава допълнително възнаграждение. Според нея това е съществена разлика с изборите в у нас, защото Франция спестява огромни бюджетни средства.
Големият въпрос обаче, по думите на Тронвил, е дали този, който бъде избран, ще има достатъчно легитимност сред населението.
Вижте повече във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.