28 години след Възродителния процес, България продължава политиката на асимилация спрямо турското малцинство в страната, като то е два пъти по-голямо от официално обявеното и надвишава 1 млн. души. Това се твърди в изявление на председателя на турската парламентарна комисия по правата на човека Мустафа Йенероглу, цитирано от Анадолската агенция.
Позицията, разпространена на днешния 24 май, започва с думите, че турците у нас "все още страдат", съобщава bTV. Йенероглу припомня случилото се в хода kd Възродителния процес – смяната на имената, забраната на мюсюлманските обреди, облекло и т.н.
По думите му това е било извършено от "фашистката администрация" от страх, че "тюрско-мюсюлманското население" ще укрепи позициите си.
По думите на депутата в момента турците у нас срещат проблеми като загуба на майчиния език, дискриминация и нападения. "Турският език е избираем предмет в училище. От друга страна, блокираното създаване на радио на турски език показва, че асимилационната политика в България продължава", коментира Йенероглу.
Според него официално регистрираните 585 000 турци в нашата страна са само половината от реалния брой и всъщност надвишават 1 000 000 души. В същото време, според депутата, те нямат политическо представителство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.