IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

ЕС иска докладване на преводи до данъчни убежища

Еврокомисията предлага правила за данъчните посредници

ЕС иска докладване на преводи до данъчни убежища

Снимка: архив, Reuters

Европейската комисия предложи данъчните съветници и счетоводителите да бъдат задължени да докладват на властите за схеми за износ на печалби в данъчни убежища с промени в директивата, чрез която страните членки си разменят информация, за да се борят с неплащането на данъците.

Поправките, които трябва да бъдат одобрени от Европарламента и страните членки, предвиждат данъчните консултанти, счетоводители и адвокати, както и компаниите и частните лица, които се ползват от техните услуги, да информират властите на всеки три месеца за всички преводи до данъчни убежища и офшорки извън ЕС. Те трябва да докладват и ако разработват или участват в схеми за данъчно планиране, използващи методи като деклариране на загуби за намаляване на данъчната тежест, специални данъчни режими или споразумения с държави, които служат за данъчни убежища.

"Не атакуваме професионалисти - те са важна връзка между бизнеса и администрацията, но искаме те да работят прозрачно", заяви еврокомисарят за данъците Пиер Московиси.

Той добави, че предложението е насочено срещу "компании и хора, които правят огромни пари от това да съветват други как да не плащат данъци".

Ако бъде прието предложението, редица банки, счетоводители и данъчни консултанти ще трябва да излязат на светло, показвайки как помагат на компании и частни лица да заобикалят закона и да не плащат данъците си в пълен размер.

Ударът ще се усети особено в Люксембург, където голяма част от банковия сектор е ангажирана с подобни операции. Разследващи журналисти показаха как мултинационални компании са сключвали тайни споразумения с правителството в Великото херцогство за съществена редукция на налозите срещу наемане на люксембурски консултанти или установяване на седалищата им в малката държава. В момента Европейския парламент разследва разкритията, като вече няколко пъти изслушва шефа на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който по онова време е бил финансов министър или премиер на херцогството.

"Изискването за докладване на схемите не означава непременно, че те са ощетяващи или нередни, а само те трябва да влязат в полезрението на данъчните служби", заяви Комисията.

Великобритания, които въведе подобни правила миналата година, е успяла да събере 13 млрд. евро от разкриване на подобни схеми. Подобни регулации в ЕС имат още Португалия и Ирландия.

Изискването за докладване не означава непременно, че схемите за данъчно планиране ощетяват фиска, а само че трябва да влязат в полезрението на данъчните в ранна фаза, за да могат те да реагират, казва Европейската комисия.

Държавите членки ще си обменят такава информация на три месеца, след като промяната влезе в сила. Брюксел очаква това да стане от 1 януари 2019 г.

Страните от ЕС вече си разменят данни за текущи банкови сметки, за данъците, платени от мегакомпаниите към техния бюджет и за споразумения за данъчни облекчения, сключени с мултинационалните компании.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата