Нито една страна-членка на Европейския съюз /ЕС/ няма достатъчно високо ниво на раждаемост, за да може да обнови населението си, става ясно от доклад, цитиран от EUobserver.
Целта на документа е да предизвика публичен дебат за демографските тенденции в Европа.
Докладът е изготвен от Европейската комисия и ще бъде публикуван 17 март. В него са отразени сериозните последици от застаряващото население върху икономиката на Европа.
По отношение на работна сила ЕС ще има нужда да увеличи целевото си ниво на заетост, което в момента е 70%, заради дела на хората, които ще изпаднат от пазара на труда. Населението в работоспособна възраст се очаква да спадне с почти 21 милиона души в следващите три десетилетия.
Докладът посочва още, че докато имиграцията би могла да спаси положението, все пак тя не е “заместител на икономическите реформи”, включително модернизацията на пенсионните системи, повишаването на пенсионната възраст и привличането на повече хора на пазара на труда.
Европейците имат по-малко деца, отколкото им се иска, което също показва, че властите ще трябва да осигурят по-добри условия на гражданите по отношение на услуги за семействата, грижи за децата и пари за майчинство.
От петте най-големи страни-членки, само във Великобритания и Франция има възможност за нарастване на населението, докато в някои други страни то ще започне да намалява от 2015 година, а до 2050 г. спадът ще е с повече от 10-15%.
Сред евроблока само Ирландия, Франция и Дания достигат до нивото на раждаемост, необходимо за обновяване на населението.
Най-ниските нива на раждаемост са в новите страни-членки, като Кипър, Чехия и Словакия са на дъното на таблицата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.