IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как автомобилът стана оръдие за терористични атаки в Европа

Повечето нападения от последните години си приличат

Как автомобилът стана оръдие за терористични атаки в Европа

Снимка: архив, Reuters

Автомобил се врязва в множество пешеходци, а след това нападателят избягва или се хвърля срещу хората с нож – така през последните години изглеждат повечето терористични актове в Европа. Руската редакция на Би Би Си припомня неотдавнашните случаи на нападения с използване на автомобил.

В четвъртък микробус се вряза в множеството хора на пешеходния туристически булевард "Рамбла" в центъра на Барселона. Нападението беше извършено в самото начало на булеварда, който е един от най-популярните туристически места в града.

Микробусът измина няколко десетки метри по пешеходната зона и спря близо до пазара Бокерия. Шофьорът избяга.

През последните години екстремистите все по-често използват както товарни, така и леки коли за извършването на терористични актове. В резултат дори „обикновени“ катастрофи започнаха да предизвикват паника сред хората и да привличат вниманието на медиите по света.

2017 година

Последното нападение с използване на лек автомобил стана в Париж на 9 август. Около 8 часа сутринта мъж вряза колата в група военни близо до казарма. Пострадаха шестима военнослужещи, двама от тях бяха сериозно ранени.  Парижкият прокурор нарече нападението "опит за убийство, свързан с терористичен умисъл".

През лятото в Европа бяха извършени няколко екстремистки нападения с използване на  автомобили, като в редица случаи зад волана не бяха ислямисти.

На 29 юли в Париж мъж се опита да пробие с джип загражденията около джамия и заяви, че това е отмъщение за нападенията на ислямисти от последните години в Париж. След това той се опита да избяга, но беше задържан.

През нощта на 19 юни в северната част на Лондон в района Финсбъри парк микробус се вряза в множество вярващи пред местната джамия, излезли след вечерната молитва. Полицията съобщи, че един човек е починал на място, а 10 души са пострадали. Шофьорът Дарън Озбърн беше задържан. От лондонската полиция определиха случилото се като очевидно нападение срещу мюсюлмани. 

На 19 юни в Париж автомобил се удари в камионетка на жандармерията, след което се запали. В колата бяха открити оръжие и боеприпаси. Нямаше пострадали сред полицаите и гражданите.

На 3 юни около 10 часа вечерта на Лондон бридж микробус блъсна няколко души, след което трима мъже слязоха от коли и започнаха да нападат хора с ножове. Загинаха осем души, няколко десетки души бяха ранени.

На 7 април откраднат товарен камион се вряза в тълпата в центъра на Стокхолм. Машината навлезе в пешеходна улица, блъскайки хората и се заби във витрината на магазин. Загинаха най-малко 4 души, 15 бяха ранени. Арестувани бяха двама мъже, които бяха обвинени в тероризъм. Единият – Рахмат Акилов от Узбекистан, се призна за виновен.

На 22 март на Уестминстърския мост в центъра на Лондон британският гражданин Халид Масуд насочи автомобила към минувачите, при което загинаха 4 души. След това той заби автомобила в оградата на сградата на парламента и се нахвърли с нож срещу постовия полицай, който загина. Масуд беше убит от други полицаи.

На 25 февруари лек автомобил се вряза в опашка пред кафене в Хайделберг, Германия. Шофьорът, въоръжен с нож,се опита да избяга от мястото, но беше задържан и откаран в болница.

2016 година

На 19 декември миналата година камион се вряза в множеството хора на коледния базар в центъра на Берлин. Загинаха 12 души, а 49 бяха ранени. Канцлерът Ангела Меркел нарече случилото се терористичен акт. Извършителят се оказа 24-годишен тунизиец. Той откраднал камиона от поляк, когото застрелял. Пет дни по-късно самият нападател беше убит край Милано при престрелка с местната полиция.

Едно от първите и най-кървави нападения в Европа беше терористичният акт от 14 юли 2016 година в Ница – камион връхлетя върху хората, празнуващи на крайбрежния булевард. Загинаха над 80 души. Кметът на Ница нарече случилото се най-голямата трагедия в цялата история на града.

Би Би Си пише, че през миналата година броят на смъртните случаи при терористични актове в Западна Европа е бил най-голям от 2004 г. досега. През първите седем месеца на 2016 г. при терористични нападения загинаха 143 души.

По данни на Европол от средата на юни през 2017 г. жертвите на терористични актове са 142 души. Броят на предотвратените от началото на годината нападения също е 142. Над половината – 76 – са предотвратени във Великобритания. Испания съобщи беше съобщила за 10 предотвратени атаки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата