Европейската комисия призова днес всички страни от ЕС да поддържат и допълнително да ускорят напредъка в управлението на незаконните миграционни потоци, защитата на външните граници и подпомагането на страните, подложени на натиск.
До момента са преместени 27 695 души, което показва, че механизмът на ЕС за разселване работи, се казва в съобщение на ЕК. От съществено значение е държавите от ЕС да разселят всички отговарящи на условията кандидати от Италия и Гърция възможно най-бързо. Споразумението ЕС-Турция продължава да осигурява трайно нисък брой на незаконно пристигащите в Гърция, а близо 10 000 сирийци са били разселени в ЕС.
През летните месеци броят на незаконно прекосяващите и на смъртните случаи в Централното Средиземноморие значително е намалял, включително в резултат от съгласуваните усилия на ЕС и особено на Италия. Необходими са повече усилия от държавите в ЕС, за да се използва пълноценно разширеният мандат на европейската гранична служба в областта на връщанията на мигранти.
Две години след създаването на механизма за бързо реагиране в извънредна обстановка се наблюдава положителна тенденция в разселването, като тази година се отчита ускоряване на процеса със средно 2300 премествания на месец от февруари насам в почти всички държави от ЕС. Към 4 септември са били разселени над 27 695 души (19 244 от Гърция и 8451 от Италия). Въпреки това остават около 2800 души, които трябва бъдат разселени от Гърция, а в Италия всеки ден пристигат нови кандидати за убежище и заради това усилията на всички страни не трябва да отслабват.
Държавите от ЕС трябва да ускорят преместванията и да предоставят достатъчно места за всички кандидати. Италия трябва да ускори установяването на самоличността и регистрацията на отговарящите на условията кандидати (особено от Еритрея).
Малта и Латвия вече са изпълнили квотите си за прием на мигранти от Гърция, а други - Финландия, Литва, Люксембург и Швеция, са близо до целта. Малта и Финландия почти са изпълнили квотите си и за мигранти, пристигнали в Италия. Комисията приветства Австрия, че е започнала да приема мигранти от Италия и че се подготвят първите разселвания от Италия към Словакия.
Досега България е приела по квотите на ЕС за разселването на мигранти 50 души, пристигнали в Гърция.
От Гърция нашата страна е дала обещание да приеме 860 души. От Италия и от Турция до началото на тази седмица у нас не са били приети мигранти по квотите.
От Италия нашата страна следва да приеме 471 души, като до юни желание да дойдат у нас са проявили 140 мигранти.
Общо 13 държави от ЕС, сред които и нашата, не са приели досега сирийски бежанци от Турция по споразумението с Анкара. Общо от Турция в ЕС по споразумението досега са били разселени 8834 бежанци, като броят им трябва да достигне 25 хиляди души за тази година.
Чехия, Унгария и Полша остават в нарушение на правните си задължения и досега не са приели нито един мигрант по квотите (Унгария и Полша) или не са предоставили места в продължение на повече от една година (Чехия).
Затова на 26 юли ЕК ускори наказателните процедури и изпрати мотивирани становища до тези държави.
Комисията приветства приетото днес решение на Съда на Европейския съюз, в което отхвърля исковете на Словакия и Унгария.
Правното задължение за държавите по квотите не приключва този месец. Решенията на Съвета на ЕС за разселване важат за всички отговарящи на условията кандидати, пристигнали в Гърция или Италия до 26 септември. Това означава, че подходящите кандидати ще трябва да бъдат разселени и след тази дата. Затова е от съществено значение всички държави от ЕС, особено Полша, Унгария и Чехия, както и държавите, които не са попълнили докрай квотите си, да повишат усилията си за разселването на всички отговарящи на условията кандидати.
Въпреки лекото увеличение в броя на пристигащите през лятото в съответствие със сезонните тенденции, наблюдавани за същия период миналата година, броят на всекидневните преминавания от Турция към гръцките острови остава нисък от последния доклад от 13 юни със средно 75 пристигащи мигранти на ден. Броят на пристигащите е намалял с 97 на сто от влизането в сила на споразумението с Анкара и значителният спад в броя на смъртните случаи в Егейско море се е запазил.
Общо 1896 нередовни мигранти са върнати в Турция от подписването на споразумението. Комисията ускорява усилията си за предоставяне на финансовата помощ за бежанците в Турция.
От три милиарда евро финансиране, отпуснато за 2016-2017 г., вече са подписани договори за 1,66 милиарда евро, а изплатените средства са нараснали до 838 милиона евро. Броят на подпомогнатите уязвими бежанци е нараснал от 600 000 на 860 000 души, и се очаква да достигне 1,3 милиона до края на тази година, пише БТА.
Механизмът с квотите работи – 28 хил. мигранти разселени в ЕС
Досега България е приела 50 души, пристигнали в Гърция
06.09.2017 | 17:16 ч. Обновена: 10.12.2024 | 04:42 ч.
Снимка: БТА
Напиши коментар
Към коментарите
Новини
-
Наемниците в стил „Вагнер“, които подготвят размирици в Румъния
-
Мария Бакалова - без номинация за „Златен глобус“, но с първа корица на Vogue
-
Кафето се превръща в луксозна стока
-
Грешките, които красивите жени правят в любовта
-
Клои Кардашян взриви Instagram по черно боди прашка
-
Башар Асад отхвърли “маслиновата клонка” на САЩ и Турция
-
Заловиха "флиртаджията", убил Брайън Томпсън в Ню Йорк посред бял ден
-
Спираме "Турски поток" към Сърбия и Унгария, докато Москва не плати
-
Борисов за Петков: Какво е станало толкова вчера - беше ли в клетката нощеска, пика ли в кофите?
-
Лицата на BETL: Никой не е виновен, всеки да се разпростира според чергата си
-
7 милиона руснаци са готови да се бият в Украйна за пари
-
Борисов за Петков: Какво е станало толкова вчера - беше ли в клетката нощеска, пика ли в кофите?
-
Европа се разпада по шевовете: Време е да спрем да обвиняваме Русия за бедите
-
Делян Пеевски: Румен Радев се готви за диктатор
-
Спираме "Турски поток" към Сърбия и Унгария, докато Москва не плати
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата