В най-кървавото нападение срещу мисия за опазване на мира на ООН от близо 25 години, бунтовници в Демократична република Конго убиха 15 и раниха над 50 миротворци в нападение срещу базата им, съобщи Асошиейтед прес.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази "възмущение и силна скръб" и нарече нападението военно престъпление. Той призова конгоанските власти да проведат бързо разследване.
Говорител на световната организация отбеляза, че това е най-смъртоносната атака срещу мисия за опазване на мира на ООН от юни 1993 г., когато 22 пакистански войници са убити в сомалийската столица Могадишу.
Убитите сини каски при нападението в четвъртък са от Танзания.
Базата на мироопазващите сили се намира на около 45 километра от град Бени, който няколко пъти е бил нападан от бунтовническата групировка "Обединени демократични сили". Смята се, че същата групировка е отговорна и за нападението в четвъртък. В базата са разположени сили за бързо реагиране, които, за разлика от други "сини каски", имат право да предприемат настъпателни операции. Според местно радио, поддържано от мисията, сблъсък е продължил четири часа.
През октомври ООН обяви трето ниво на опасност в Демократична република Конго. Със същия статут са конфликтите в Ирак, Сирия и Йемен.
Заради природните си богатства Конго - страна, голяма колкото Западна Европа - е преживяло неописуеми жестокости и алчност. Едно от най-бруталните колониални управления бе последвано от десетилетия на корумпирана диктатура. По-късно страната е разкъсвана от почти непрестанни граждански войни, в които са въвлечени и някои от съседните страни. Конфликтите продължават и след като през 1999 г. в Конго пристига мисия на ООН.
В страната действат много бунтовнически групировки, които понякога нападат и Гома, административния център на провинция Киву в Източно Конго. Сред най-опасните в момента са Обединените демократични сили. Според правозащитни организации в последните три години те са убили около 1000 души.
(БТА)