Общо 65 журналисти са били убити по света през 2017 г. - 50 професионалисти, 7 "граждански журналисти" (блогъри) и 8 души, "сътрудничещи на медиите". Това показва публикувана днес годишна равносметка на "Репортери без граници", предаде Франс прес.
Това прави отиващата си година тази с най-малко смъртни случаи сред професионалните журналисти от 14 години, отбелязва базираната в Париж ресорна неправителствена организация. Това се дължи отчасти на по-добрата защита, осигурявана на репортерите, но и на факта, че опасните страни "се опразват от журналисти" - така стоят нещата, например, в Сирия, Ирак, Йемен и Либия.
От 65-имата убити през годината журналисти 39 са били ликвидирани умишлено, а 26 са загинали при изпълнение на служебните си задължения.
Също като миналата година Сирия остава най-смъртоносната за репортери страна с 12 убити журналисти. Следват Мексико с 11 жертви, Афганистан с 9, Ирак с 8 и Филипините с четирима.
Въоръжените конфликти излагат на опасност живота на журналистите, които ги отразяват, а в държави като Мексико "картели и местни политици управляват с терор" и така принуждават репортери "да напускат страната си или професията".
"Сред невоюващите страни Мексико е най-опасната в света за репортери", констатира "Репортери без граници". В страната на наркокартелите кажи-речи системно заплашват и дори убиват журналистите, пишещи за корупцията в политическата класа или за организираната престъпност.
Такъв бе, например, случаят с Хавиер Валдес Карденас - авторитетен 50-годишен журналист, сътрудничел на Франс прес и местни медии - убит хладнокръвно на 15 май, припомня агенцията.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.