Една от най-малките страни-членки на Европейския съюз /ЕС/ - Люксембург, пое председателството на ЕС от 1 януари, за период от 6 месеца, съобщи EUobserver.
Люксембургската администрация е създадена да управлява около 460 000 души в страната, а премиерът Жан-Клод Юнкер изпълнява ролята и на финансов министър, но сега пред страната стои амбициозната цел да дава политическа насока на целия ЕС, с население от над 450 милиона човека.
Страната има няколко големи задачи, които трябва да изпълни по време на мандата си. Председателството й очевидно ще бъде белязано от въпроси, свързани с паричната политика на евроблока. Люксембург упорито се опитва да проправи пътя към дискусията за бъдещото финансиране на ЕС в периода 2007 – 2013 година.
Месец юни е заплануван като дата за постигане на политическо споразумение за тавана на бюджета, но дискусиите се предполага, че ще продължат и по време на председателството на Великобритания, тъй като правителствата спорят помежду си какви суми трябва да превеждат в еврофондовете.
Министър-председателя Юнкер ще се нуждае и от всичките си политически умения, за да успее да придвижи напред споразумението за реформа в правилата, важащи за еврото, които бяха оставени не договорени в края на 2003 година, а Европейската комисия застана срещу Германия и Франция.
Страните-членки също така ще трябва да преразгледат и лисабонския дневен ред, който постави за цел ЕС да се превърне в най-динамичната икономика в света до 2010 година.
Ще бъде направено и “средносрочно преразглеждане” на тази икономическа цел, която бе помрачена от нежеланието на страните-членки да отделят повече средства в областта на научните изследвания и развитието, както и за въвеждане на базисни правила за вътрешния пазар.
Друго голямо събитие за правителството на Юнкер е проправяне на пътя към посещението на американския президент Джордж Буш в Брюксел, през февруари.
Освен това Люксембург наследи и политическите обстоятелства около решението на евроблока от миналия месец за започване на преговори с Турция през октомври.
В допълнение, страна ще председателства по време на започване на преговорите с Хърватска на 17 март и с финализирането на договорите за присъединяване на България и Румъния.
Другият голям въпрос е референдумът за Европейската Конституция, който няколко страни-членки възнамеряват да организират. Испания е първа, а референдумът там ще се проведе на 20 февруари.
Сред най-спешните задачи на Люксембург е да координира процеса по отпускането на помощи за пострадалия от мощни земетресения и цунами южно азиатски район.
Европейските министри на развитието ще се съберат на 7 януари, за да оценят ситуацията. Досега Европейската комисия обеща 30 милиона евро помощи за разрушения регион, но допълни, че може да отпусне и повече.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.