Спасителни екипи евакуираха стотици хора, хванати в капана на най-тежките наводнения от 60 години насам в централните части на Англия, съобщи Асошиейтед прес. Според властите, някои реки все още повишават нивото си, а в западните части Темза е на път да отнесе бреговете.
Паркинги и пътища останаха изцяло под вода, влаковете спряха, автобусите – също. Стотици хора са без електричество и питейна вода, а земеделски производители се оплакаха, че продукцията им е напълно унищожена.
Проливните дъждове заливат Великобритания през последния месец, а синоптиците твърдят, че стихията ще продължи и тази седмица.
„Няма изгледи дъждът да спре и е много вероятно да има още наводнения“, призна министърът на околната среда Хилари Бен.
В предградията на Оксфорд около 50 души бяха евакуирани от старчески дом и отведени на намиращ се наблизо стадион. Там са осигурени одеала, храна и походни легла за поне 1500 души, в случай, че Темза прелее.
Защитните диги в центъра на града, в който се намира и супер популярният 800-годишен университет, засега се държат, но нивото на реката се очаква да достигне критични нива към полунощ.
В най-лошо засегнатите области – на запад, цели коли потънаха под вода, а улиците се превърнаха в плавателни канали. Хиляди хора бяха принудени да напуснат домовете си, а спасителни екипи с хеликоптери и гумени лодки ги откарваха на сухо.
Според министерството на отбраната военни хеликоптери са спасили поне 120 души от прииждащите води, включително и 87 души, хванати в капан в къмпинг в графство Глочестър.
Едно от най-тежко засегнатите места е град Тюксбъри – на около 180 км от Лондон, където катедралата и няколко къщи заприличаха на острови сред калната вода, на места достигаща дълбочина от метър и половина.
Някои от жителите се втурнаха да се запасяват с вода от местните магазини, други ползваха канута и малки лодки, за да откарат продукти на хората, които не могат да излязат.
Последният път, когато във Великобритания е имало подобни по мащаб наводнения, е било през 1947 година.
Лондон засега не е засегнат от стихията, тъй като градът е защитен на изток от бариерата на Темза – най-голямата подвижна защита срещу наводнения, която се затваря така, че откъсва горната част на реката от морето.