IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Две "чекмеджета" пълнят фонд Бенгази

Едното чекмедже е хуманитарната помощ за семействата, другото – медицинското сътрудничество

Две "чекмеджета" пълнят фонд Бенгази

Петте български медицински сестри и палестинският лекар вече са на свобода, но продължават въпросите каква е цената, платена от България и нейните европейски партньори.

Известно е, че 460 млн. долара бяха изплатени авансово от Триполи на семействата на заразените със СПИН либийски деца, но те ще бъдат погасени като България опрости либийския външен дълг.

Марк Пиерини, пратеник на Европейската комисия в Триполи и председател на УС на Фонда в Бенгази, даде отговори на няколко важни въпроса относно компенсациите в интервю за РФИ:

“Мисля, че имаше различни елементи.

Първо- в санитарен план беше извършена значителна работа на място, която бе осъществена с европейския план за действие в Бенгази. Той позволи да се създаде на място Център за борба с инфекциозните заболявания и да се покаже, независимо от понякога демонстрираната враждебност от страна на семействата, че СПИН е болест, която подлежи на лечение, че не трябва тя да води до сегрегация към децата, какъвто беше случаят в Бенгази.

Европа обаче не е участвала в изплащането на компенсации на семействата на заразените деца”, каза Пиерини.

Международният фонд в Бенгази се състои от две “чекмеджета”. Едното чекмедже е хуманитарната помощ за семействата, другото – медицинското сътрудничество. Бюджетът на ЕС до голяма степен покрива медицинския бюджет. Трябва да ви кажа, че при изплащането на хуманитарната помощ на семействата ситуацията е също много ясна. Либийското правителство направи авансово плащане, посочи Пиерини.

“Изплатените средства бяха предоставени от либийска страна, но ще бъдат компенсирани, да го кажем така, от доброволни вноски от хуманитарен характер на държави като България, която обеща да анулира дълга на Либия от около 60 млн. долара. Беше и повече от ясно, че България няма да анулира този дълг, докато не види медиците на своя земя. Всичко това беше въпрос на време.

Освен това и други кредитори на Либия, сред тях и арабски стани, ще имат принос към Фонда. Разбира се, преговорите не бяха лесни, особено, когато се намирате в една традиция на изплащане на обезщетения срещу прошка, когато се опитате да обясните на вашите събеседници, че става дума за медицинска помощ в дългосрочен план", каза в заключение Марк Пиерини, пратеник на Европейската комисия в Триполи и председател на УС на Фонда в Бенгази.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата