„Те просто използват марката, нейното реноме. Не е справедливо”, възмути се 87-годишният конструктор на пресконференция по случай 60-годишнината на първия АК-47 в Ижевск.
В този град в Урал, на 1300 км източно от Москва, се намира заводът „Ижмаш”, който произвежда известните автомати.
Според представители на завода, продажбите на Калашници, направени в България, Полша или пък в САЩ, възлиза на 360 милиона долара.
„Ижмаш" прави годишно близо 100 000 автомата Калашников, докато произведените „ментета” по света са близо 900 000 годишно, твърди ръководството на завода, като подчертава, че само истинските Калашници са с добро качество.
В основата на спора са лицензите за производство на автомата, давани от СССР на комунистическите страни по време на студената война.
След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. бившите комунистически страни продължиха да произвеждат автомата, продавайки го под други названия и понякога на много по -ниска цена.
Цената на автомат Калашников, произведен в Русия, е 400 долара срещу 80 долара в Китай и 120 долара в Полша.
Българската компания „Арсенал” е черната овца за руските производители, отбелязва АФП.
Тя произвежда автомати AR и SLR, които много приличат на Калашников, както в България, така и в Лас Вегас, Невада, САЩ. Отделен е въпросът обаче, че подобренията, направени от нашия завод са патентовани като нов вид оръжие и претенциите на Калашников към AR и SLR са спорни.
Производителите на Калашниците-менте не се оплакват от липса на клиенти. Неотдавна Ирак обяви, че е подписал договор с Китай за доставката на автомати Калашников за иракската полиция.