Тази сутрин водещата новина за всички македонски медии беше една и съща:
Шестима души бяха убити, а повече от десет задържани при полицейската операция „Планинска буря”, която започна вчера сутринта в селата Бродец, Вешала и Вейце в Шар планина край Тетово.
Според полицията целта на акцията е била да бъде разбита криминално-екстремистка група от 15 души, които са били разположени в село Бродец.
Макфакс съобщава, че македонското МВР е установило самоличността на шестимата убити при полицейската операция. Говорителят на МВР Иво Котевски обаче подчертава, че самоличността на загиналите и още информация за операцията ще бъдат съобщени по-късно днес.
Македонските медии съобщават също така, че сред убитите е и Рамадан Шити, който избяга от македонския затвор Идризово, а е задържан Хабит Амери, който е обвинен за убийство на пазач в затвора в Тетово.
Според някои неофициални информации Лирим Якупи, който беше най-силно издирваният беглец от затвора „Дубрава“ в Косово, не е заловен.
След акцията полицията е открила голямо количество оръжие.
Престрелките между спецчастите и издирваните са продължили осем часа, полицията е използвала и хеликоптери.
Македонското МВР опроверга съобщение на КФОР за свален хеликоптер.
Само за последните два месеца в Македония станаха четири големи инцидента. Първо в кумановското село Ваксинце беше убит полицейски командир, а двама полицаи бяха ранени при престрелка.
Преди две седмици край Танушевци беше убит граничен полицай, а нападателите не са разкрити и до днес.
Миналата седмица беше убит Джавид Морина, избягал от Косово.
Това е причината да потърсим за разговор Джезаир Шакири- бивш командир от албанската „Армия за национално освобождение“ (по-известен като командир Ходжа) през 2001, после депутат в македонския парламент.
През последните месеци Джезаир Шакири твърдеше, че жителите на родното му село- Танушевци, ще организират референдум за присъединяване към Косово. Неколкократно той завяваше за местни и чужди медии, че разчита на подкрепата на негови въоръжени групи. Те били готови да действат в района на селата Гошинце, Брест и Малина маала.
Село Танушевци, разположено край границата с Косово, е с преобладаващо албанско население. Танушевци се свърза с началото на конфликта в Македония от 2001 г., приключил с подписването на Охридския рамков договор.
Трудно е да свържеш с Джезаир Шакири- телефонната връзка няколко пъти прекъсва. Трябваше няколко пъти да избираме телефонния му номер, за да продължим интервюто.
В интервю за Dnes.bg той каза, че в момента се намира в Танушевци. Според него обстановката там е спокойна.
Попитахме Джезаир Шакири каква информация има за полицейската операция:
„Има една група от Рамадан Шити и Лирим Якупи, които избягаха от затвора в Косово и полицията предприе една акция с огромни сили и оръжие от армията. Свидетели сме на тези акции, които се вършат и до ден днешен над албанското население, фашизоидни акции против албанското население.“
Според Шакири македонското МВР не би трябвало „да наказва албанския народ в Македония“ заради „един човек, или двама, които са преследвани от закона и трябва да бъдат арестувани (тях може да ги има във всяка държава)“
„Това се случи вчера. Има загинали цивилни граждани, които никой не знае кои са, как са убити. С криминално досие са Рамадан Шити и Лирим Якупи. Целите Балкани знаят, че те са избягали от затвор от Косово, а за другите нямаме никакви доказателства, нямаме никаква възможност да разберем защо са убити и как са убити, с колко куршуми са убити тези цивилни граждани от селото Бродец, които са албанци.“, коментира Шакири и добави:
„Нямаме никакви доказателства досега, че Рамадан Шити и Лирим Якупи са арестувани или убити. Далеч съм от това място, където се случило. Опитах се да узная какво се е случило от другите хора наоколо, ама никой не може да влезе в мястото, където беше конфликта.
Само едно знам- че бившите борци от Армията за национално освобождение от Македония се арестуват, има офанзиви срещу тях. Значи те (борците на АНО) се реорганизират, за да се бранят народа и себе си“
Попитахме Джезаир Шакири дали има бойци от бившата "Армия за освобождение на Косово", които сега се намират в тетовския регион:
„Според моите информации има.“
На въпрос има ли и бойци на т.нар "Албанска национална армия" в тетовския регион и в Македония, Шакири отговори:
„Нямам никаква информация, нямаме никакви контакти с АНА. Не знаем кои са тези хора, кой дава такива информации. Ние сме бивши борци на Армията за национално освобождение от Македония и Косово и сключихме рамков договор. Имаше след това един договор да се реабилитират всички бивши бойци на АНО в Македония, той не се уважава в последно време, предприема се фашизоидна офанзива от еднонационалните македонски полицаи против тези борци и знам, че борците се реорганизират сами, за да се защитават самите те и албанското население в Македония. Свободно мога да ви кажа, че ситуацията е много тежка и сериозна“
Попитахме бившият командир Ходжа: Според македонското МВР ситуацията тази сутрин в района на Тетово е спокойна, очаква ли той по-големи сблъсъци в Тетовско:
„Нищо не значи това, че е спокойно и мирно за ден, два или три.“
Според Шакири по-голям сблъсък в региона „не може да се избегне. Като имаме предвид тази акция, такива акции на МВР. Ще има проблеми. И това не зависи от бившите борци на АНО, това зависи от прилагането на рамковия договор, зависи и от МВР- да спре тези фашизоидни акции против албанците. Командирите и бившите бойци на АНО се реорганизират спонтанно, за да бранят себе си и рамковия договор, както и местното албанско население от престъпници, които са в правителството“.
Dnes.bg припомня, че по-рано в четвъртък отговорност за вчерашните сблъсъци в района на Тетово между спецчасти на македонската полиция и въоръжени криминални групи пое организация, наричаща себе си Политическо-военен съвет на Армиите за освобождение на Косово /АОК/ със седалище в Тетово.
Информацията е на Радио-телевизия Сърбия.
В първото съобщение на тази организация, публикувано в Интернет, се казва, че нейните членове са бивши бойци от „армиите за освобождение на албанските територии”, принудени да организират редовни военни части, за да „защитят застрашения албански народ и всяка педя албанска територия”.
Организацията оценява вчерашните сблъсъци около Тетово като „защита на националната гордост”, а акцията на македонската полиция е оценена като „нападение на македонско-славянските власти срещу албанския народ”.
„Смятаме за нищожни всички досегашни славянско-албански споразумения, произтекли от последните войни в Косово и на албанските територии, както и участниците в тези споразумения”, се казва в съобщението.
Членове на Албанската национална армия (АНА) не са участвали в сблъсъците в Македония, заяви Гафур Адили, говорител на политическото крило на АНА, която ЮНМИК обяви за терористична организация.
За Kosova Live Адили каза, че „Македония в нито един момент не е наша цел”.
За безредиците в Македония той обвини официален Белград, като оцени, че целта на Сърбия е вниманието на международната общност да бъде прехвърлено от Косово върху Македония.
„Според информацията, с която разполагаме, тези, които воюват в Тетовска Малесия, са бивши членове на Армията за национално освобождение и тяхното недоволство е предизвикано от неизпълнението на задълженията по Охридския договор”, каза говорителят на АНА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.