Европейският съюз е недоволен от намесата на Турция, Русия и други държави в Либия, стана ясно след срещи на председателя на Европейския парламент Давид Сасоли, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и първият дипломат на ЕС Жозеп Борел приеха премиера на правителството в Триполи Файез ал Сараж в Брюксел.
Сараж пристигна неочаквано в белгийската столица в сряда, след като в началото на седмицата външните министри на Германия, Франция, Великобритания и Италия планираха да пътуват до Триполи заедно с Борел, за да се опитат на място да омиротворят ситуацията. Те обаче се отказаха заради липсата на гаранции за сигурността си във все по-неспокойната африканска държава.
Положението в Либия се обостри, след като Турция сключи меморандум за разбирателство със Сараж през декември и започна да му доставя оръжие, а преди дни Меджлисът одобри и изпращането на военен контингент.
Правителството на националното съгласие контролира Триполи и западната част на страната и от април се опитва да отбива атаките на частите на ген. Халифа Хафтар, който доминира в източна Либия и се ползва от подкрепата на Русия, Египет и Обединените арабски емирства.
“Решението на кризата не може да бъде военно, а постигнато само чрез политически процес, който събира всички представители в страната под патронажа на ООН и без външно влияние”, заяви Сасоли.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, който домакинства на Сараж, заяви след среща с него, че “ЕС ще засили усилията за постигане на мирно и политическо решение”.
Брюксел подкрепя страните от т.нар. Берлински процес - Франция, Германия, Италия и Великобритания, които се опитват да организират преговори в Рим в края на седмицата, на която са поканили представители на най-могъщите кланове.
Въпреки, че подкрепя Сараж ЕС е против сделката между Анкара и Триполи, която предвижда още разграничаване на морските зони между Турция и Либия в Средиземно море, тъй като засяга интересите на Гърция и Кипър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.