Да очакваме ли споразумение между Великобритания и ЕС за търговската сделка? Според бившия зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков подобен тип преговори продължават години.
"Тук става дума за постигане на договореност между две преговарящи страни. Към момента се оправдаха предварителните очаквания - няма да има удължаване на преходния период. Другото очакване, което изглежда вероятно, е, че в рамките на оставащите по-малко от 6 месеца едва ли ще бъде постигната сериозно договореност, което означава Brexit без договореност", обясни той за "Денят ON AIR".
Според него всички елементи от взаимоотношенията между ЕС и Обединеното кралство "ще се договарят на парче" в бъдеще.
"Подобен тип преговори за отношения между Европейския съюз и друга страна, траят 5-6 и повече години", отбеляза гостът за Bulgaria ON AIR.
По думите му в случай, че няма обща договореност за постигане на зона за свободна търговия, то ще има "фактическа договореност, че двете страни ще действат в рамките на правилата на Световната търговска организация".
"Има доста основание в анализите, че Борис Джонсън на практика се опитва да разтвори негативите от напускането на Европейския съюз в последствията от кризата по Brexit. Така че всичко това да бъде в рамките на една обща кризисна ситуация", добави Кючуков.
Той смята, че в момента Brexit не е първата тема в дневния ред на обществото.
Относно протестите в САЩ, Кючуков коментира, че те са се натрупали върху наличните проблеми.
"Преди всичко социални. В Европа чувството на несигурност, чувството за дефицит на справедливост в обществото и затова те са и толкова силни", отбеляза Кючуков.
Според него предстои да се "изконсумира кризата в социален план и в икономически", като не може да се очаква бързо решение на проблемите.