IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Климатът на Земята може да се върне с няколко милиона години

Причината - дейността на човечеството

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Учени от университета в Саутхемптън откриха, че климатът на Земята е напът да се върне с няколко милиона години в миналото.

До 2025 г. нивата на въглероден диоксид в атмосферата ще достигнат рекордно високи стойности през последните 3.3 милиона години. Причината за това е дейността на човечеството, се казва в статия, публикувана в списанието Scientific Reports.

Изследователите са анализирали химичния състав на вкаменелости, събрани от седиментите от дъното на Карибите, предава "Дарик". Получените данни са използвани за реконструкция на концентрацията на въглероден диоксид в земната атмосфера преди около три милиона години, през епохата на плиоцен (от 5,3 до 2,8 милиона години), когато Земята е била с три градуса по-топла от сега. Тогава полярните шапки са заемали по-малка площ, а нивото на световния океан е било по-високо.

За да оценят древната концентрация на въглероден диоксид, учените определят съотношението на изотопите на бор в останките на черупки. Изотопният състав зависи от киселинността на морската вода, а това от своя страна зависи от съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата.

Оказа се, че в най-топлия период на плиоцен концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата достига 380-420 части на милион. Това се равнява с текущата стойност от 415 ppm и показва, че човечеството вече е достигнало ниво, при което настъпват значителни климатични промени.

Счита се, че до 2025 г. съдържанието на въглероден диоксид ще надвиши всички стойности през последните три милиона години. Това също означава, че в бъдеще ще бъдат достигнати рекордни нива за последните 15 милиона години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата