Официалното тридневно посещение на индийския премиер Сингх в Китай започна в неделя с обиколка на някои спортни обекти, които се подготвят за предстоящата през лятото на тази година олимпиада в китайската столица.
По време на визитата двете най-населени държави в света ще се опитат да загърбят нерешените гранични спорове помежду си и да намерят база за взаимоизгодно сътрудничество.
Връзките между Китай и Индия се задълбочиха през последните години, а търговията помежду им се активизира. В допълнение, двете най-бързо растящи световни икономики се сблъскват с някои доста сходни проблеми, като гарантирането на енергийната сигурност и опазването на околната среда.
Недоверието между двете страни обаче едва ли ще може да бъде напълно преодоляно. Традиционното приятелство между Пакистан и Китай, от една страна, и подкрепата, която оказва Индия на тибетското правителство в изгнание, от друга, се явяват реални пречки за китайско-индийския диалог.
Освен това, Пекин предявява претенции към североизточния индийски щат Аруначал Прадеш, който според китайското ръководство е неразделна част от Тибет. Спорът ескалира през 1962 г. в кратък военен конфликт между двете азиатски суперсили.
Въпреки големия брой нерешени въпроси помежду им, перспективата за евентуален китайско-индийски алианс, по определени въпроси, е повод за притеснение не само за правителствата, оглавявани от Первез Мушараф и Далай Лама, но и за САЩ, Русия и Япония.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.