IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Създадоха съд за родители алкохолици и наркомани във Великобритания

Защо е предприета тази стъпка? Дали защото проблемът е тежък?

Създадоха съд за родители алкохолици и наркомани във Великобритания

Да си зависим от алкохол и наркотици е лошо. Още по-лошо е да си зависим, когато имаш деца.

Във Великобритания беше създаден първият съд за родители алкохолици и наркомани. Защо е предприета тази стъпка? Дали защото проблемът е тежък?

Отговор от кореспондента на РФИ Мюриел Делкроа: В това ни уверяват вече 5 години защитниците на този проект, започнали кампания, за да убедят правителството да създаде подобен тип съдилища, вдъхновени от Съединените Щати. Съдията ще разполага с голям брой помощници, които ще са натоварени със задача да следят постоянно проблемните семейства.

В момента в предградията на Лондон две трети от децата, дадени на приятелски семейства за отглеждане или пък осиновени, са напуснали семействата си в ранна възраст, защото родителите им страдат от зависимост към алкохол или наркотици.

Защитниците на новата програма искат да предоставят по-голям шанс на въпросните семейства да запазят децата си.

Един от лидерите на проекта – съдия Ник Крисчън, видял много подобни случаи в своята практика, признава, че сегашният метод – като наказателна мярка децата на проблемните родители да бъдат отнемани – не функционира.

Съдията обяснява, че много често е виждал ужасни случаи, в които майката на отнетото дете се обръща с молба към Съда да премести детето й от социалния дом, който е поел грижата за него, защото нищо в състоянието на детето не се е променило.

Според магистрата трябва да бъде намерена система, която повече да помага, а не да санкционира. Инициативата в Лондон е лансирана от три общини. С финансовата помощ на правителството те ще поддържат програма за период от три години.

Съдът няма да се занимава с престъпления, а ще разглежда случаите, в които от социални грижи предупреждават за родител с алкохолна или наркотична зависимост. Съдиите ще насочват проблемните родители към центрове за детоксикация, където за тяхното оздравяване ще се погрижат терапевти, социални работници, а също и излекували се от зависимост хора.

Съдът може да наложи на родителите да посещават индивидуални или групови терапии, като всичко това се прави за доброто на децата и за това те да останат със собствените си родители, а не да бъдат прехвърляни от приют в приют и от приемно семейство в приемно семейство.

По принцип, Великобритания е прочута със законодателството си, което позволява осиновяване на деца, в случай на лошо отношение в семейството. Все повече родители заклеймяват тази тенденция, наричайки я „принудително осиновяване“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата