Всенародните тържества в чест на Барак Обама в САЩ продължават.
След като победи само преди няколко дни в щатите Луизиана, Небраска и Вашингтон, чернокожият сенатор от щата Илинойс се наложи в щатите Мериленд и Вирджиния, както и в столицата Вашингтон.
При републиканците номинацията на Джон Маккейн е вече сигурна.
Във вторник вечерта положението на Хилъри Клинтън става достойно за съжаление. Джон Кинг - един от изборните коментатори на CNN, стои пред едно електронно табло в студиото на американската телевизия, на което се отбелязва всяка, макар и минимална, промяна в предпочитанията на избирателите.
Контурите на щата Вирджиния почват да светят зад гърба на Кинг, той се обръща и сочи към нещо в долния ляв ъгъл на картата. Там някъде е микроскопичната област, в която сенатор Хилъри Клинтън е успяла да се пребори за по-добри резултати от тези на своя съперник.
„Клинтън постига резултати, сходни с тези на Майк Хакъби при републиканците“, анализира Кинг. След това осветява областите, където Обама е победил. Те се ширват на екрана, подобно на гигантско море.
„Обама побеждава навсякъде, където живеят хора“, констатира лаконично Джон Кинг.
Сравнението с Майк Хакъби сигурно е било болезнено за 60-годишната сенаторка на щата Ню Йорк. Хакъби, за разлика от Джон Маккейн, няма абсолютно никакви шансове в надпреварата за президентската номинацията при републиканците.
Когато го питат за шансовете му да влезе в Белия дом като президент, Хакъби казва, че вярва в чудеса.
При Хилъри изходната позиция обаче беше съвсем различна. Тя е бившата „първа дама“ на САЩ, която само преди няколко месеца водеше в социологическите проучвания с почти 30% пред всеки друг кандидат на демократите.
Но в тази изборна вечер тя беше декласирана напълно от Барак Обама и сега вече е на нивото на аутсайдера в републиканската надпревара Майк Хакъби. При нея обаче всичко изглежда още по-жестоко.
Във Вирджиния тя е получила само 35% от гласовете, а Обама - 64%, въпреки че нейните съветници се надяваха точно в този щат тя да има превъзходство, защото в него живеят много бели избиратели с по-нисък социален статус, които досега винаги подкрепяха Клинтън.
В столицата на САЩ и в щата Мериленд ситуацията е още по-неприятна.
Обама е получил във Вашингтон цели 75% от гласовете срещу 24% за Клинтън, а в Мериленд съотношението е 60% на 37% в полза на Обама.