Изглежда че Иран губи един много важен съюзник в спора относно своята атомна програма. За пръв път и Русия отправи критика към намеренията на Техеран да обогатява уран и да произвежда ракети.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че неговото правителство не одобрява „непрекъснатите демонстрации“ на правителството в Техеран, че възнамерява да развива своите ракетни технологии и да обогатява уран.
По силата на международното право действията на Иран не са забранени, но не трябва да се забравя, че през последните години е имало „доста проблеми, които са излезли наяве във връзка с иранската ядрена програма“, е казал Лавров пред журналисти след края на срещата между Русия и ЕС в словенската столица Любляна.
Той е призовал Техеран да „преустанови тези действия, които водят до увеличаване на напрежението“.
По думите на Лавров, Иран не би трябвало да оставя винаги впечатлението, че мнението на международната общност не го интересува.
В началото на февруари т.г. Иран тества ракети по случай откриването на своя пръв космически център. Иранското правителство нарече тържеството по случай откриването на центъра първа крачка в борбата срещу западната доминация.
Същевременно Иран продължава своята програма за обогатяване на уран, въпреки че получава от Русия гориво за атомната си електроцентрала в Бушер, южен Иран.
Руската критика идва в един решителен за иранците момент. Предполага се, че те са напреднали значително в процеса на обогатяването на урана. Нова генерация от специални центрофуги вече е започнала да произвежда в малки количества уранов газ, който, според дипломатите, които работят към Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), може да се използва за производството на ядрени бойни глави.
Дипломатите все пак са подчертали, че количествата обогатен уран, с които Иран разполага в момента, са все още недостатъчни за създаването на ядрени оръжия.
Тези количества не са достатъчни и за енергийни нужди, но въпреки това новината е предизвикала загриженост у западните дипломати.
Западните държави от години подозират, че Техеран работи за създаването на ядрени оръжия, но Русия, която е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, продължава да поддържа много близки контакти с ислямската държава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.