Обявяването на независимостта на Косово провокира всеки ден нови прояви на насилие в областта.
Международните полицейски сили с мандат на ООН трябваше да се намесят, използвайки сълзотворен газ, след като 5000 сръбски демонстранти се опитаха да нахлуят в албанската част на Косовска Митровица.
Асошиейтед Прес съобщава, че демонстрантите, които са развявали сръбски знамена и са скандирали „Косово е Сърбия“ са опитали да преминат по главния мост, който разделя града на албанска и сръбска част.
Това е петият ден на протестите в Косовска Митровица, след като албанските лидери обявиха независимостта на провинцията от Сърбия в неделя.
Този инцидент е само последният от поредицата прояви на насилие, които заливат областта, и които отчасти са провокирани от случващото се в сръбската столица Белград, където в четвъртък вечерта демонстранти щурмуваха посолствата на САЩ, Германия, Босна и Херцеговина, Франция и Словакия.
При атаката на американското посолство загина един от демонстрантите, а над 30 човека бяха ранени. Половината от тях полицаи.
Русия, която не признава независимостта на Косово, заяви, че не изключва употребата на сила при решението на конфликта за суверенитета на провинцията, ако силите на НАТО нарушат условията, записани в резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
„Ако ЕС изработи единна позиция или НАТО излезе от рамките на своя мандат в Косово, ако тези организации влязат в конфликт с ООН тогава ние също така, мисля, ще изхождаме от това, че, за да ни уважават, ще е необходимо да използваме груба сила“, подчерта посланикът на Русия в НАТО Дмитрий Рогозин пред агенция „Интерфакс“.
Говорителят на руското външно министерство Михаил Каминин също подчерта, че „това, което се случи в Белград е достойно за съжаление, но бихме искали да обърнем вашето внимание към факта, че силите, които подкрепяха едностранното обявяване на косовската независимост би трябвало да са наясно, какви ще са резултатите от това“.
Американската дипломатическа представителка в НАТО Виктория Нюланд е заявила, че Вашингтон е „много разочарован“ от руската позиция за Косово.
„Ние сме много загрижени от усилията, на сърбите или от други държави, да се провокира насилие в този деликатен момент“, подчертава в допълнение Нюланд.
НАТО има стационирани 15 000 войници в Косово, които са там с мандат на Съвета за сигурност, след 78-дневните бомбардировки над Сърбия от 1999 г.
След обявяването на косовската независимост главният секретар на Северноатлантическия пакт холандецът Яап де Хооп Схефер каза, че силите на мисията на НАТО в областта, КФОР, ще „отговорят бързо и твърдо срещу всеки, който прибегне до насилие в Косово“.