IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

В Германия забраниха шпионирането на компютри, у нас го въведоха

Съд постанови, че кибер шпионирането нарушава човешките права

В Германия забраниха шпионирането на компютри, у нас го въведоха

Върховният съд на Германия ограничи правото на службите за сигурност да шпионират компютрите на хора, заподозрени за престъпления, както и на терористи, съобщи ВВС.

Досега службите имаха право да следят кореспонденцията на такива лица.

Федералният Конституционен съд в Карлсруе обяви, че кибер шпионирането нарушава човешките права и може да бъде използвано единствено в екстремни случаи.

Случаят бе внесен в съда миналата година, след като западната провинция Северна Вестфалия позволи употребата на софтуер, който да следи заподозрени в извършването на престъпления.
 
Председателят на съда Ханс-Юрген Папиер коментира, че използването на софтуера е  в противоречие с правата, заложени в германската Конституция.
 
Според решението на институцията, кибер шпионирането може да се използва от службите за сигурност само след разрешение от съдия. Правителството от своя страна  заяви, че следенето на потенциални престъпници е изключително важен елемент в борбата срещу тероризма.

В Германия вече се използва разрешение от съдия за подслушване на телефон на заподозрян за престъпление.
 
В последните години страната разкри доста терористични заговори, а през септември миналата година бяха арестувани и трима мъже, които са планирали бомбени атаки в цялата страна. 

Dnes.bg припомня, че наскоро у нас бе приета Наредба 40,засягаща категориите данни и реда, по който се съхраняват и предоставят от предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги за нуждите на националната сигурност и за разкриване на престъпления.

Тази наредба е следствие на Закон за електронните съобщения и хармонизира българското законодателство с изискванията на европейска директива 2006/24/ЕО.

Казано на човешки език, това означава, че МВР ще знае точно за всеки един от нас, които ползват интернет, наборите от IP адреси и по кое време са ползвани, като идентификацията IP адрес - физическо лице, ще се прави от доставчика на интернет.

Така ще става ясно кой каква комуникация води и с кого, на кого сте изпращали e-mail, кога и колко пъти. Също така с кого сте си говорили, използвайки телефония (примерно SIP), колко пъти и колко време.

МВР ще може да разбере и с кого сте си чатили, ползвайки средства за мигновени съобщения - колко пъти с кого и колко време.

По този повод бе проведен и протест срещу Наредбата, който събра и над 150 журналисти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата