Западът отново продава оръжие на Либия. Това става за пръв път след налагането на ембарго срещу северноафриканската страна, в началото на 90-те години на 20 век.
Предполага се, че съществува връзка между оръжейната сделка и освобождаването на българските медицински сестри, съобщава DW.
Европейският отбранителен и оръжеен концерн „EADS“ вече се похвали, че е сключил два договора за доставката на противотанкови ракети и комуникационни системи с Либия.
Противотанковите ракети „Милан“ и комуникационната система тип „Тетра“, които се произвеждат във Франция, са на обща стойност 296 милиона евро. Това съобщиха либийски източници.
Официален представител на правителството в Триполи оповести миналата седмица, че договорите вече са подписани от либийска страна.
Авторитетният френски всекидневник "Le monde" също информира за сделката, като цитира сина на либийския лидер Муамар Кадафи- Сейф ал Ислaм, според когото оръжейните споразумения са били от решаващо значение за освобождението на българските сестри и палестинския лекар.
Либийското ръководство се опита да се дистанцира от думите на Сейф ал Ислaм.
Правителствен служител е заявил пред местния вестник „Ал-Шарк ал-Авсат“, че „синът на Кадафи не заема официална държавна позиция и това, което той казва, по никакъв начин не обвързва либийската държава“.
Френското правителство също отхвърли позицията на „Le monde“, но президентът Саркози продължава да е критикуван от социалистическата опозиция във френския парламент, които настояват за обяснение от страна на правителството по параметрите на сделката.
Скоро след освобождаването на медиците Париж и Триполи подписаха договор за построяване на атомна електроцентрала в африканската държава.
Президентът Никола Саркози обаче отрече да има връзка между това бизнес споразумение и освобождението на сестрите от либийските затвори.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.