83% от гражданите на бившата югославска република Македония са се обявили категорично срещу промяната на името на страната, показват резултатите от изследването, проведено от Центъра за политически анализ в Скопие.
В допитването са взели участие 1100 души. На въпроса дали са съгласни Македония да промени името си, за да стане член на НАТО, 82,5% са отговорили отрицателно, а 71% от анкетираните не приемат други страни и международни организации да използват име за страната, различно от конституционното „Република Македония“.
Спорът между Атина и Скопие за името на страната, който се очертава като основна пречка за членството на страната в европейските и атлантическите структури, не можа да бъде решен досега, въпреки посредничеството на специалния пратеник на ООН Матю Нимиц.
Вече стана ясно, че американците са решили да поемат нещата в свои ръце, за да може да се намери компромисно решение на проблема с името преди срещата на върха на НАТО в Букурещ (2-4 април 2008 г.), когато Македония се надява да получи покана за членство в Северноатлантическия пакт.
Това вече е било съобщено на президента Бранко Цървенковски и на премиера Никола Груевски от помощник държавния секретар на САЩ Даниел Фрийд.
По всичко изглежда, че македонското правителство скоро ще получи "предложение, на което не може да бъде отказано".