Хиляди арменци излязоха днес по улиците на Ереван със свещи и цветя в ръце, за да отбележат 106-ата годишнина от кланетата на арменци, извършени от Османската империя по времето на Първата световна война, предаде Франс прес.
Множество от хора се събра в центъра на арменската столица, където е издигнат мемориал, посветен на жертвите на кланетата, които Армения и около трийсет страни по света и общност от историци определят като геноцид. Турция решително се противопоставя на тази квалификация на трагичните събития, отбелязва агенцията.
При мемориала се събраха военни, религиозни лидери, жени с деца и държавни служители, сред които и премиерът Никол Пашинян, които дойдоха да почетат паметта на загиналите арменци. Годишнината от кланетата се отбелязва днес, тъй като се смята, че те са започнали на 24 април 1915 г.
Предстоятелят на арменската църква католикос Карекин Втори отслужи заупокойна литургия в близост до мемориала. Очаква се днес американският президент Джо Байдън да признае кланетата на арменци за геноцид, което рискува да доведе до допълнително обтягане на отношенията между Вашингтон и Анкара.
"На тази 106-а годишнина мислите ми са изцяло за наранената от историята Армения (...) Никога няма да забравим", заяви френският президент Еманюел Макрон в послание до арменския си колега Армен Саркисян, публикувано вчера от арменското правителство.
Макрон посети днес мемориала на арменския геноцид в Париж. Според оценки между 1,2 милиона и 1,5 милиона арменци са били убити от Османската империя, отбелязва Франс прес.
Анкара решително се противопоставя на употребата на думата "геноцид" и твърди, че става дума за взаимни кланета между турци и арменци в условията на глад и гражданска война, при които са загинали стотици хиляди души. Гневът на арменците срещу Турция нарасна след разгрома на Армения във войната с Азербайджан от миналата есен в сепаратисткия регион Нагорни Карабах, тъй като в този конфликт Анкара подкрепяше Баку.
Арменският премиер окачестви конфликта като "азербайджанско-турска агресия, целяща да изличи арменската следа" в Карабах. Конфликтът, който избухна през септември и продължи шест седмици, бе прекратен с посредничеството на Русия. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.