Пет години след намесата на международната коалиция с цел да бъде свален Саддам Хюсейн, Ирак продължава да е една от най-опасните страни в света.
Това подчертава в последния си доклад "Амнести Интернешънъл", като подчертава, че несигурността е принудила 4 милиона иракчани да напуснат родните си места.
Докладът на правозащитната организация, извадки от който предава АФП, носи заглавието „Погром и отчаяние, Ирак пет години по-късно“.
Стотици хора загиват всеки месец в вездесъщото насилие, а животът на неизчислим брой хора е застрашен всеки ден от бедността, прекъсването на електричеството и снабдяването с вода, недостига на храна, лекарства и медицински материали и от растящото насилие срещу жените и младите момичета, изтъкват от"Амнести Интернешънъл".
По данни на организацията атентатите и убийствата, вършени от религиозни въоръжени групировки, изтезанията и лошото отношение на иракските въоръжени сили, хвърлянето от иракските части и американските войски зад решетките, често пъти без обвинение и присъда, на хиляди хора – организацията сочи числото 60 000 души - има унищожителен ефект и е причина за изселването на 4 милиона души.
Милиони долари бяха изхарчени за сигурността, но днес трима на всеки четирима иракчани нямат сигурен достъп до питейна вода и близо една трета от населението – приблизително 8 милиона души – зависят от спешната помощ, за да оцелеят, се отбелязва в доклада.
"Амнести Интернешънъл" уточнява, че половината от активното население е без работа и че 40% от иракчаните живеят с по-малко от долар на ден.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.